Vihmaveerenni lisamine aiakuurile on alati hea mõte. See kaitseb puitehitist üleliigse vihma ja niiskuse eest. Arvestades märgade ilmade rohkust Eestis, on üsna arusaadav, et see on tähtis samm, mida vahele ei tasu jätta! Õnneks on vihmaveerenni paigaldamine väikesele kuurile üsna lihtne tegevus, mis ei võta kuigi palju aega. Alloleval fotol kujutatud aiakuurile vihmaveerenni lisamine võtab kõigest 15-20 minutit ning on jõukohane ettevõtmine igale täiskasvanule.
Ülalolev foto: vihmaveerenni paigaldamine puidust aiakuurile.
Esmalt on hea teada, et turul on saadaval erinevad vihmaveerennid.
On kaks põhilist materjali, mille vahel valida saab:
Metallist vihmaveerennid on vastupidavam valik, kuid maksavad ka selle võrra rohkem. Metallist vihmaveerennid võivad olla valmistatud näiteks alumiiniumist, terasest või tsingist.
Alumiinium on üks populaarsemaid materjale vihmaveerennide valmistamiseks. Kuna alumiinium ei roosteta ega kulu aja jooksul, kestavad sellised vihmaveerennid ligikaudu 20 aastat. Samuti on neid tänu kergele kaalule suhteliselt lihtne paigaldada. Alumiiniumist vihmaveerennid on saadaval mitmes eri värvitoonis ja stiilis.
Tsingitud teras on suurepärane valik, kuigi kulukas. Nõuetekohase hoolduse korral võivad tsingitud terasest vihmaveerennid vastu pidada ka kuni 50 aastat. Miinuskohtadeks on roostetamine ja suur kaal, mis muudab paigaldamise raskemaks.
Tsingist vihmaveerennid on populaarne ja mitmekülgne valik. Tsink on vastupidavuse poolest terasega võrreldav, kuid on võrdlemisi kallis.
Plastist vihmaveerennid on palju odavamad, kuid ei kesta nii kaua kui metallist vihmaveerennid. Plastik kahjustub UV-kiirgusega, seega kui teie kuur asub päikeselisel alal, võib see kiiremini hapraks muutuda võrreldes varjulise kohaga. Teine PVC-rennide eelis on nende kergus, mis omakorda muudab paigaldamise lihtsaks. Plastikust vihmaveerennid on levinud valik kuuride jaoks.
Meie õpetuses vaatame, kuidas paigaldada PVCst valmistatud vihmaveerenni. Piltidel kasutatav toode on PVC-vihmaveesüsteem, mis tuleb kaasa Aiamaja24 kuuridega.
Järgneb lihtne juhend vihmaveerenni paigaldamiseks puidust aiakuurile. Kõigepealt vaatame üle, milliseid vahendeid ja tööriistu läheb vaja ning seejärel jätkame juhendiga. Lisaks leiate lõpus mõned kasulikud näpunäited.
Vajalikud tööriistad ja komponendid:
Esmalt kogu kokku kõik vajalikud vahendid ja tööriistad, ning asetage need kergelt kättesaadavasse kohta.
Vihmaveetoru, kust vesi väljub, peaks olema suunatud maapinnale, kallakuga kuurist eemale. See on vajalik selleks, et vesi voolaks allapoole ning kuurist eemale. Vastasel juhul võib vesi koguneda kuuri alla ning põhjustada veekahjustusi altpoolt. Samuti ei tohiks vesi valguda teiste hoonete suunas.
Võite suunata vihmavee ka olemasolevasse kanalisatsiooni või näiteks vihmaveetünni. Vihmavee kogumine on suurepärane mõte, kuna see sobib väga hästi näiteks taimede või muru kastmiseks, auto pesemiseks või muude õues kasutust leidvate esemete puhastamiseks.
Millises suunas peab vesi rennis voolama? Vihmaveerenn tuleb paigaldada väikese kallakuga antud suunas. Kalle peaks olema umbes 3 cm iga 10 meetri kohta. Märgistage katuse äärel olev servalaud vastavalt sellele, võttes arvesse katuserenni kallet ja asendit ning seda, kuhu teie väljalaskeava paigutatakse.
Kui olete paika pannud vihmaveetoru asukoha, on aeg märkida esimese rennikanduri asukoht servalauale. Esmalt mõõtke umbes 10-15 cm servalaua ääres, et jätta piisavalt ruumi katuseääreni. Seejärel pange paika rennikanduri asukoht ja tehke kaks märget: esmalt märkige vertikaalne joon kasutades loodi ning pliiatsit. Teine, horisontaalne märge, on vajalik selleks, et panna paika kalle – see ühendatakse hiljem sirge joonega.
Seejärel märkige kõige kaugema rennikanduri asukoht servalaua teisel poolel.
Servalaua äärest alla mõõtes ärge unustage, et peate arvutama ning lisama kallakuks vajalik pikkuse (umbes 3 cm iga 10 m kohta) – teine märk peaks olema kõrgemal kui esimene.
Kui olete mõlemasse otsa teinud horisontaalsed märgid, ühendage need pliiatsi ja pika joonlaua või lauajupiga. Kasutage horisontaalset joont rennikandurite kinnitamisel.
Kinnitage kaks rennikandurit kohta kuhu hiljem vihmavee äravoolutoru asetate. Kandurid peaksid asuma ca 15 cm kummalgi pool äravoolu või kauguses, mille tootja on täpsustanud. Järgmisena paigaldage rennikandur mis asub äravoolust kaugeimal. Seejärel lisage keskmine rennikandur ning jätkake ülejäänute lisamisega. Iga klambri vahele peaks jääma ca 60 cm pikkune vahe või vihmaveesüsteemi tootja poolt täpsustatud pikkus. Piltidel näidatud PVC rennide paigaldamiseks on soovitatud kasutada iga kanduri kinnitamiseks kolme 4x35mm kruvi.
Planeeri ühendustükkide ja nurkade asukohad. Mõõda vihmaveerennid üle ja vajadusel lõika rausaega õigesse mõõtu. Pea meeles, et mõnikord on vaja jätta natuke lisaruumi tükkide ühendamiseks.
Juhul kui komplektis puudub äravoolu koht, tuleb vihmaveetoru jaoks auk lõigata. Selleks on hea asetada vihmaveerenn esmalt klambritesse ning seejärel leida äravoolutoru asukoht ning see ära märkida, hoides äravoolutoru selle õiges asukohas. Peale augu lõikamist jälgi tootja juhendit komponentide ühendamiseks.
Ühendage kõik renni tükid omavahel, jälgides tootja juhiseid.
Kinnitage vihmaveerenn klambrite külge jälgides teie poolt kasutatava mudeli juhendit. Kasutades Aiamaja24 aiakuuridega kaasa tulevad komplekti, tuleb esmalt vihmaveerenni esiäär renniklambrite välimisele äärele kinnitada. Seejärel tuleb lükata renni servalaua poole, kuni see klõpsuga kinnitub kandurite külge.
Ühendage äravoolutoru ning kinnitage see seina kürge umbes iga kahe meetri tagant. Jätke väikene liikumisruum (umbes 6mm) erinevaid osasid ühendades. Viimane samm on lisada vihmaveetoru suue. Siin tuleb lisada kinnitusklamber ühenduskohta. Veel on soovi korral võimalik viimase sammuna lisada ääreplekk, mis pakub vihma eest lisakaitset.
Ja ongi tehtud! Peale paarikümmet minutit “rasket tööd” on aeg teha väike puhkepaus ning nautida vaadet oma ilusale kätetööle!
Siin on mõned kasulikud näpunäited, mis teevad vihmaveerenni paigalduse lihtsamaks:
Hooldades oma vihmaveerenne korra või paar aastas peavad nad vastu kauem ning täidavad ka oma eesmärki paremini. Kevad ja sügis on parim aeg oma vihmaveerennide üle vaatamiseks – puhastage need lehtedest ja oksarisust ning lappida tekkinud lekked.
Kui teil on küsimusi meie müüdavate aiakuuride kohta, helistage numbril 601 6211 või kirjutage info@aiamaja24.ee.