• Aiamaja24 logo
 • Aiamaja paigaldamise juhend

  Aiamajad 28-92 mm

  Palun lugege tähelepanelikult käesolevat juhendit ennem kui alustate maja paigaldamist. Paigaldusjuhendiga tutvumine aitab teil vältida vigasid maja paigaldamisel ning tagab parema tulemuse väiksema ajakuluga.

  Juhul kui teil puudub varasem aiamaja paigaldamise või lihtsamat sorti ehitustööde kogemus, soovitame kasutada kohaliku meistri või ehitusfirma teenust. Samuti võite tellida maja paigaldamise Hansa24 Groupilt.

  Maja pakendi avamisel tuleb kontrollida detailide arvu ja ka mõõtude vastavust toote pakendamislehel loetletud osade nimekirjale. Tootelehel on näidatud kõikide majadetailide mõõdud ja kogused.

  Soovitame hoida tootelehe alles kuni garantiiaja lõpuni ning kirjutada üles number maja pakendilt. Selle abil on teil lihtne kontrollida kõigi majadetailide olemasolu ja see lihtsustab pretensiooni esitamist puuduolevate detailide või defektide ilmnemisel.

  Lisaks tootelehele saate koos majaga täpsed seinaplaanid. Detailide mõõdud ja kogused on näidatud tootelehel ja seinaplaanidel. Kõik mõõdud on millimeetrites. Puuduolevatest detailidest ja defektidest tuleb teatada ennem maja püstitamist. Vastasel juhul kaotab maja oma viieaastase garantii.

  Kõik Hansa24 aiamajad on valmistatud naturaalsest kõrgekvaliteedilisest põhjamaisest kuivatatud kuusepuidust. Puit on looduslik materjal, mistõttu oksakohti, kuivamisest tekkinud pragusid, tooni erinevusi ja muid puidule iseloomulikke omadusi ei ole võimalik vältida.

  Kõigi meie aiamajade vundamendiprussid on sügavimmutatud. Ülejäänud detailid on naturaalsest puidust ja keemiliselt töötlemata, mistõttu nad muutuvad ajapikku hallikaks. Selle vältimiseks peate katma aiamaja puidust pinnad puidukaitselasuuri või värviga.

  Puidust detaile ei ole vaja katta lasuuri või värviga ennem püstitamist. Kõige mugavam on seda teha pärast maja kokkupanekut. Kui soovid aga üksikute detailide värvimisel kasutada erinevat värvi, on soovitatav seda teha ennem maja kokkupanekut. Soovitatav on impregneerida põrandalaudade alumised pinnad ennem nende paigaldamist, sest hiljem puudub nendele pooltele ligipääs.

  NB! Hea ventilatsioon ja niiskuse vältimine on parim viis puidu kaitsmiseks ning tagab tema pikaajalise eluea. Kata aiamaja kaitsevärvi või puidukaitselasuuriga võimalikult kiiresti pärast kokkupanekut.

  Aiamaja paigaldamine, sobiv vundament ja vundamenditalade paigaldamine

  Aiamaja paigaldamine algab vundamendi valmistamisest. Sobiv vundamenditüüp sõltub pinnasest, otstarbest ja maja suurusest. Väiksemate aiamajade ja kuuride puhul piisab plokkidest kruusa ja liiva alusel. Keskmiste ja suuremate aiamajade ning saunamajade tarvis soovitame postvundamenti või betoonist valatud vundamenti.  Ainult korralik, tasane ja kandev vundament tagab laitmatu tulemuse. Ebaõnnestunud vundament raskendab detailide sobitatavust, tekitab probleeme uste ja akende toimimisele ning vähendab aiamaja stabiilsust ja eluiga. Sobiva vundamendi valikul soovitame konsulteerida kohaliku spetsialistiga või küsida nõu meilt.

  Maja paigaldamisel vajate järgmisi tööriistu: käsisaag, kruvikeeraja, akutrell, haamer, lood, mõõdulint, puur, nuga, tangid ja redel.

  Ava pakend vahetult ennem paigaldamise alustamist. Pakendi avamisel võivad arvukad puitdetailid tekitada segadust, kuid kasutades pakkelehte ja seinaplaane on nende sorteerimine väga lihtne. Sorteerimise käigus saate täie veendumuse kõigi vajalike komponentide olemasolust.

  Aiamaja paigaldus

  40 mm ja suurema seinapaksusega aiamajadel on komplektis metallist tuulekaitselatid. Lattide paigaldamiseks on puuritud prussiotsadesse augud. Seinaprusside paigaldamisel tuleb hoolikalt jälgida, et augud oleksid kohakuti terve seinakõrguse ulatuses ja kõik prussid paigaldatud vastavalt joonisele, et pärast seinte ülesehitamist saaksite sisestada tuulekaitselatid läbi terve seina. Vaid ühe seinaprussi valesti paigaldamine võib katkestada aukude jätku ning muudab võimatuks lattide paigaldamise.

  Aiamaja ehitus
  Aiamaja ehitamine

  Alustage äärmiste vundamendiprusside kokku kruvimisest. Seejärel kontrollige mõõtude vastavust maja plaanile ning veenduge, et mõlemad diagonaalid on ühepikkused. Edasine sujuv ja laitmatu maja püstitamine on võimalik vaid korralikult loodis ja õiges mõõdus vundamenditalastikule. Talade loodimiseks sobivad hästi katusepapist lõigatud tükid, mis lisaks loodimisele tõstavad raami mõne cm jagu üles vundamendist. See tagab hea õhu liikuvuse maja all, mis väldib puidu niiskumist ja pikendab oluliselt maja eluiga. Seejärel kruviga kokku kogu vundamenditalastik vastavalt maja joonisele.

  Aiamajade paigaldus

  Aiamaja seinade ehitamine, uste ja akende paigaldamine

  Pärast vundamendiraami paika asetamist, paigaldage esimene seinaprussirida. Kinnitage seinaprussid kruvidega vundamenditalade külge (augud on soovitatav ette puurida). Loodis ja täpselt maja plaanile vastavalt paigaldatud vundamendiraam ning seinaprusside esimene rida on ülimalt tähtsad. Vastasel juhul ei õnnestu kogu järgnev maja püstitamise protsess.

  Aiamaja kokkupanek Aiamajade kokkupanek

  Järgnevad seinaread laotakse üles ilma kruvide ja naeladeta. Vajutage iga järgnev prussirida korralikult eelnevale reale, vajadusel kasutage haamrit. Vältige metallist haamriga punni ja soone pihta löömist, vajadusel kasutage puuklotsi või tehke seda kummist haamriga.
  Pärast viienda või kuuenda prussirea paigaldamist kontrollige nurkasid ja diagonaale. Nurgad peavad olema 90 kraadi ja mõlemad diagonaalid võrdse pikkusega.

  Ehitage ridahaaval üles maja seinad.

  Aknad paigaldage vastavalt majajoonistel määratud kõrgusele. Aiamaja aknad võib paigaldada siis kui aknaavaused on ca 4-5 prussirea kõrgused või hilisemas faasis kui olete valmis ehitanud seinad ja paigaldanud katuse. Tulemus sellest ei sõltu. Akende hilisemal paigaldamisel on väiksem oht nende kahjustamiseks.

  Puidust aiamajade paigaldus

  Enamustel Hansa24 majadel ei ole aknaliistud kinnitatud aknakonstruktsiooni külge, need tuleb kruvida akende külge. Akende varasemas faasis paigaldamisel tuleb kruvida nii sisemised- kui välimised liistud ja sisestada aknad avaustesse.

  Hilisemal paigaldamisel kinnitage välimised liistud akna külge, paigaldage aken avausse ja kinnitage kruvidega sisemised aknaliistud. Aknaliistud tuleb kinnitada kruvidega aknaraamide külge. Vältige seinaprusside külge kruvimist. Nii on on akendel liikumisvabadus avaustes, mis väldib võimalikku pinget.

  Aknaavaused on alati mõne cm jagu laiemad ja kõrgemad kui aken. See väldib võimalikku pinget akendele maja mõningasel paisumisel või vajumisel esimeste kuude jooksul pärast maja püstitatamist.

  Aiamaja uste paigaldamine toimub sarnaselt akendele. Aiamaja uksed fikseeritakse kolme liistuga seest ja väljastpoolt. Vertikaalsed liistud tuleb saagida mõõtu. Topeltukse puhul tuleb kõigepealt monteerida ja paigaldada neljast lauast ukseraam. Pärast ukseraami paigaldamist ja liistudega fikseerimist võib tõsta uksed hingedele.

  Täpsema info teie aiamaja akende ja uste kohta leiate tootelehelt. Kuna puitdetailid paisuvad ja kahanevad vastavalt välistingimustele, eriti esimese poole aasta jooksul pärast maja kokkupanekut, on aeg ajalt vajalik uste ja akende seadistamine.

  Tugipostide paigaldamine suure varikatuse ja terrassiga aiamajale

  Suurte varikatuste ja terrassidega aiamajadel on komplektis katust toetavad postid. Varikatust toetavad postid on vaja saagida sobivasse mõõtu ja paigaldada vastavalt maja joonisele. Posti ja vundamendiprussi vahele peab jääma 50-60 mm jagu ruumi, et nende vahele mahuksid 28 mm terrassilauad ning metallist tugijalg. Tugijalg sisestatakse tehase poolt eelpuuritud auku posti põhjas. Tugijala kõrgus on reguleeritav mutriga. Tugijalad kinnitatakse kruvidega vundamendiraami külge.

  Aiamaja paigaldamine - tugipostid

  Metallist tormivarraste paigaldamine

  Alates 40 mm paksuse seinaga aiamajadel on komplektis metallist tormivardad. Tormivardad paigaldage läbi terve seina tehase poolt eelpuuritud aukudesse. Tihti koosnevad vardad 2-3 osast. Kruvige kokku tormivardad ja paigaldage vastavalt majajoonistele. Vardad kinnitatakse mutritega mõlemast otsast. Kinnitage mutrid ainult sõrmedega keerates. Mutrite liiga tugev kinnitamine võib tekitada majale pinge, sest puidust seinaosad algfaasis paisuvad ja kahanevad vastavalt välistingimustele.

  Aiamaja ehitus

  Viilkatuse paigaldamine

  Viilkatusega aiamajade puhul peab eelnevalt paigaldadama otsaelemendid. Hansa24 lamekatuse paigaldamise juhised leiate järgnevast peatükist.

  Otsaelementidel on sarikate paigaldamiseks vajalikud avaused. Prussid tuleb lükata korralikult lõpuni avaustesse, vajadusel kasutage kummihaamrit.

  Katuselaudade paigaldamist võite alustada kas vasakult paremale või vastupidi. Täpselt nii nagu teile on mugavam.  Jälgige paigaldamisel, et räästad oleksid täiesti paralleelsed ja ühtlase ülekäiguga ning katuseharjale ühtlaselt kinnitatud. Tõmmates nööri vasakust räästast parema räästani võimaldab teil lihtsalt jälgida katuselaudade täpset ja paralleelset paigaldamist. Kõik katuselauad tuleb sarikate külge kinnitada maja komplektis olevate naeltega. Ühe laua ja sarika kohta lööge kaks naela. Viimane katuselaud sobitage ülekäiguga. Vajadusel saagida parajaks viimase katuselaua üleulatuv osa.

  Puidust aiamaja paigaldamine

  Järgnevalt paigaldage räästalauad. Räästalauad kinnitatakse kruvidega katuselaudade otste külge. Räästalaua ülemine serv peab olema tasapinnaline katusepinnaga (vaata joonist). Räästa sisenurka kruvige räästa tugevdus.

  Aiamaja paigalduse juhend

  Järgnevalt katke katus katusepapi või/ja kärgkattega. Jälgige seejuures, et papi servad jääksid ca 2cm üle räästalaua otsa, et kaitsta katuselaudasid vihma eest.

  Katusepapi paigaldamine

  Viimaseks monteerige otsalauad ja katteliistud katusepinnale ja kinnitage kruvidega.

  Parapetiga lamekatuse paigaldamine

  Hansa24 lamekatused on reeglina ca 2 kraadise kaldega, et juhtida maha vihmavesi. Küljeseinade ülemised prussid tunnete ära sarikaavauste järgi. Ülemiste prusside külge tuleb kruvida kaldega lisadetail (-id), mis tekitavad katusele ühtlase kalde.

  Prussid

  Katuselaudade paigaldamist võite alustada kas vasakult paremale või vastupidi. Täpselt nii nagu teile on mugavam. Esimese katuselaua külgmine äär paigaldage kohakuti sarikate otstega.

  Tõmmates nööri ülemise vasaku seinaprussi otsast parema seinaprussi otsani võimaldab teil lihtsamalt jälgida katuselaudade täpset ja paralleelset paigaldamist. Katuselauad on umbes 6-9cm jagu lühemad kui küljeseinte ülemised seinaprussid. Paigaldades katuselauad kohakuti külgmise seina kõrgema otsa prussiga jääb madalama otsa prussiotste ja katuselaudade vahele 6-9cm vahe. See 6-9cm vahe prussi otste ja hiljem paigaldatavate parapettidega katuse madalamas osas on vajalik vihmavee vabaks mahajooksmiseks.

  Katuselaua kinnitamiseks kasutage 2 naela ühe laua ja sarika kohal. Viimane paigaldatav katuselaud on vaja saagida mõõtu nii, et äär oleks kohakuti sarikaotsaga.

  Järgmiseks tuleb paigaldada parapetid. Alustage katuse parapettide paigaldamist katuse kõrgemast otsast. Parapeti tagumisel küljel on vertikaalsed liistud, mis hoiavad parapetti koos. Lõigake katuse kõrgema otsa laudadesse avaused liistude asukohtadega kohakuti, et saaksite parapeti paigaldada tihedalt katuseotsa külge.

  Järgmisena paigaldage külgmised parapetid ja viimaseks katuse madalama osa poolne parapett.

  Paigaldage kõrgema katuseotsa parapett umbes 3-5 cm katuse servast kõrgemale. Jälgige, et parapett oleks paralleelne katusega. Kontrollimiseks kasutage vesiloodi. Kinnitage esi- ja tagaseina parapetid kruvidega ülemiste etteulatuvate prussiotste külge. Külgmised parapetid kinnitage sarikaotste külge ning seejärel kinnitage parapettide otsad kruvidega üksteise külge. Vajadusel saagige maha parapeti üleulatuvad otsad. Esi- ja tagaseina parapettide tugevaks kinnitamiseks on aiamaja komplektis toetavad klotsid, mis paigaldatakse parapeti sisekülje ja seina vahele ning kinnitatakse kruvidega.

  Suuremate majade parapetid koosnevad 2-3 osast igal maja küljel. Parapettide liitmiseks on komplektis vajalikud liistud.

  Seejärel paigaldage katusepapp. Katusekatet paigaldage ainult kuivadele katuselaudadele ning vihma puhul katkestage paigaldamine. Alustage paigaldamist madalamast otsast. Paigaldage esimene rida nii, et katusekatte äär ulatuks umbes 2 cm jagu üle katuse madalama serva. See kaitseb katuselaudasid niiskuse eest. Iga järgnev rida paigaldage umbes 10 cm jagu eelnevale rea peale. Katke tervenisti äärmiste ja kõrgema katuse poolsete parapettite siseküljed katusematerjaliga ning jätke pisut varu lõikamiseks.

  Katuse lõpetamiseks paigaldage U profiilid katuse parapettidele. U profiilid tuleb saagida mõõtu ja katuse nurkadesse paigaldatavate parapettide otsad saagida 45 kraadise nurgaga. U profiilid kinnitatakse parpettide külge kruvidega.

  Parapetti toetav klots Parapeti U-profiil

  Aiamaja paigaldus - parapett

  LU3 tüüpi liuguste paigaldamine

  Paigaldage lükanduksed ennem kui asetate paigale ja kinnitate põrandalaud ja terrassiga aiamajadel terrassilauad. Sorteerige kõik lükanduste komponendid vastaval ustega kaasasolevale juhendile.

  Kruvige kokku kaks äärmist aknaga komponenti ning ülemine ja alumine ukseraam.

  Uste komplektis on kaks metallist profiili, kuhu hiljem riputate uksed. Profiilid tuleb saagida õigesse mõõtu ning puurida ette augud ukseraami külge kruvimiseks. Profiili sisekülje poolsete aukude ääred tuleb puurida pisut laiema diameetriga, et hiljem kruvidega kinnitamisel ei jääks kruvipead välja ulatuma, vaid oleksid tasaselt profiilipõhjaga. Vastasel juhul jäävad kruvipead segama uste liikumist.

  Ennem metallist profiili kinnitamist pesasse, paigaldage profiili liugukse liikumiseks ja fikseerimiseks vajalikud komponendid vastavalt joonisele.

  Kumbki profiil tuleb kinnitada 4 kruviga ülemises ukseraamis olevasse pesasse.

  Ennem kahe aknaga ukseraami paigaldamist otsustage, kas soovite, et kaks liugust oleksid sees- või väljaspool. Vastavalt sellele paigaldage ukseraam. Ukseraamid kinnitatakse ukseavausse mõlemalt poolt ülemise ja kahe külgmise liistuga. Külgmised liistud tuleb saagida mõõtu.

  Paigaldage uksepakule metallist kate.

  Kinnitage kruvidega uste riputamiseks vajalikud metallist kõrvad uste ülemistele servadele vastavalt joonistele.

  Riputage üles uksed ja kinnitage mutritega. Uste kõrgust saab reguleerida nende mutritega. Juhul kui uksed ei liigu lihtsalt ja ilma jõudu kasutamata, peate veel seadistama uste kõrgust ja veenduma, et metallist kõrvad ja muud komponendid on paigaldatud õigesti. Õigesti paigaldatud uste liigutamiseks piisab vaid ühe sõrmega lükkamisest.

  Nüüd paigaldage piirajad uksepakule.

  Paigaldage viimased liistud liugsüsteemide kohale, et katta metallist komponendid. Viimane liist kinnitatakse vertikaalselt ühe liugukse välispoolsele äärele, et uste sulgemisel lisada tuulekindlust.

  Viimaseks paigaldage lukk ja käepidemed.

  Terrassilaudade paigaldamine

  Hansa24 terrassiga aimajadel on komplektis 28 mm immutatud terrassilauad. Terrassilauad kinnitatakse naeladega vundamenditalade külge. Iga terrassilaua ja tala kohta lööge kaks naela. Terrassilaudae vahele jätke võrdselt 3-5 mm vahed. Osad terrassilauad on vaja saagida mõõtu.

  Põrandalaudade ja põrandaliistude paigaldamine

  Paigaldage põrandalauad faasiga allapoole.  Vajadusel tuleb viimane laud parajaks saagida. Kinnitamiseks kasutage komplektis olevaid naelasid. Kaks naela iga laua ja tala kohta. Mõned põrandalauad on vaja saagida mõõtu. Nüüd paigaldage põrandaliistud, kinnitamiseks kasutage naelasid 40-50 cm vahedega.

  Ärge paigaldage põrandalaudasid väga tugevalt surudes üksteise vastu. Nii väldite võimalikku paisumise tulemusel tekkivat põrandalaudade kõverdumist.

  Aiamaja paigaldus

  Puiudust tuuletõkkeliistude paigaldamine

  28 mm seinapaksusega aiamajadel on komplektis puidust tuuletõkkeliistud. Asetage tuuletõke ca 50 mm katuselaudadest allapoole ja 50 mm seinanurgast. Tuuletõkkeliistu alumine ots asetage vastu põrandaliistu. Märkige ära ülemise ja alumise augu koht ning puurige augud läbi seina.

  Kinnitage liist kaasasolevate poltidega. Poldid keerake kinni vaid käega, liiga kõva kinnitamine võib tekitada pinge majaseinale selle paisumisel või kahanemisel.

  Aiamaja kokkupanek

  40 mm ja suurema seinapaksusega aiamajadel on puidust liistude asemel metallist tuulekaitselatid (vardad), mis paigaldatakse varasemas faasis (vaata: Metallist tormivarraste paigaldamine).

  Nüüdseks on teie Hansa24 aiamaja paigaldatud. Loodame, et meie “Aiamajade paigaldamise juhendiga” laabus kokkupanek sujuvalt ning olete tulemusega rahul. Katke maja välispinnad puidukaitselasuuri või värviga võimalikult kiiresti pärast maja püstitamist. Korralikud puidukaitsevahendid ja heaperemehelik hoolitsus pikendavad tunduvalt aiamaja eluiga.

  Hansa24 aiamajade garantii

  Kõigil meie aiamajadel on viieaastane tehasegarantii. Garantii kehtib ainult puidust detailidele ja maja püstitamiseks otseselt vajalikele detailidele. Garantii ei kehti ukselukule, katusepapile ja muudele analoogsetele detailidele, mis ei ole valminud meie tehases.

  Garantiiperioodi ajal kuuluvad tasuta ümbervahetamisele puuduolevad, vigased ja ebakvaliteetsed detailid. Garantii alla ei kuulu selliste detailide asendamise ja paigaldamistöödega seotud kulud.

  Garantii ei kehti alljärgnevatel juhtudel:

  • kui aiamaja ei ole paigaldatud vastavalt plaanidele, joonistele ja juhendile;
  • kui aiamajale on tehtud muudatusi;
  • kui aiamaja on püstitatud ebapiisavale või valesti valmistatud vundamendile;
  • kui ei ole kasutatud puidukaitsevahendeid ja ei ole kantud heaperemehelikku hoolt maja eest;
  • tormi ja muude loodusõnnetustest tekkinud kahjustused;
  • puitdetailide erinevad värvused ja toonid, praod, oksakohad ja muud puidule iseloomulikud omadused.

  Pretensioonid tuleb esitada koos pakinumbri (selle leiate pakisildilt ja pakis olevate jooniste esilehelt) ning arve koopiaga emaili või posti teel. Vajadusel kirjeldage olukorda ja lisage fotod.

  Scroll Top