Tõstsime hiljuti oma seinakonstruktsioonide taset, vahetades 92mm täispuidu 88mm liimpuidu vastu, et jätkuvalt pakkuda Aiamaja24 klientidele ületamatut kvaliteeti iga ostuga. Loe lähemalt, mis on liimpuit, kuidas see valmib, miks otsustasime selle kasuks ning miks see on parim valik meie klientidele.
Liimpuit on puidust toode, mis on valmistatud saematerjalist ning on tuntud kui äärmiselt tugev ehitusmaterjal. Kui tugev täpsemalt? Liimpuitu kasutatakse alternatiivina lausa terase asemel! Erakordne tugevus saavutatakse mitme kihi saematerjali kokku liimimisel kõrge surve ning kuumuse abil.
Liimpuidu leiutaja oli Otto Karl Freidrich Hetzer. See Saksa leiutaja ning puussepp patenteeris aastal 1901 puutala, mis oli valmistatud mitmest lamineeritud puidu kihist. Läbi selle protsessi valmis materjal, mis oli tunduvalt tihedam ning kestvam kui täispuidust talad. Aastate möödudes sai liimpuit üha populaarsemaks ehitusmaterjaliks ning Teise Maailmasõja ajal hakati seda laialdaselt kasutama.
Ülal asuv foto: 88mm liimpuidust seintega suvemaja paigaldamise faasis
Aiamaja24-l on tugevad sidemed parimate varustajatega Põhjamaades. Kuna toodame puitehitised ise oma tehases, jälgime põhjalikult ostetud ning ehitistes kasutatud puidu kvaliteeti, et tagada stabiilselt iga valmistatud ehitise kõrge kvaliteet.
Aja möödudes täheldasime, et on üha raskem leida meie poolt seatud standarditele vastavat 92mm läbimõõduga täispuitu. Kuna Aiamaja24 eesmärk on tagada kõrgeima kvaliteediga puithooned, hakkasime otsima alternatiive. Nii jõudsime 88mm liimpuidu juurde – veendusime, et see on kvaliteetne alternatiiv täispuidule tänu oma suurepärastele omadustele.
Ülaoleval fotol: Liimpuit Aiamaja24 tehases
Liimpuidu kasutamisel on mitmeid eeliseid. Toome välja mõned põhjused, miks see on suurepärane materjal aiamajade, puitmajade, aiakuuride ja teiste puitehitiste valmistamiseks.
Liimpuidu tootmise käigus kontrollitakse saematerjali mitmeid kordi. Tänu sellele vaadatakse materjal üle kordades rohkem võrreldes täispuiduga. Nii on väiksem võimalus, et madalakvaliteediline puit jõuab tootmisse.
Liimpuit on äärmiselt tugev materjal. Uskuge või mitte, kuid liimpuit on terasest kolm korda tugevam! See teeb liimpuidu ehitusmaterjalide seas üheks parimatest valikutest.
Kasutades liimpuitu on väiksem tõenäosus, et ehitusmaterjali sisse ilmuvad praod või et puit painduks, paisuks või kahaneks. Kuigi praod on loomulik osa palk-ning puumajadest, lisades karakterit, võib olla keeruline leida suurema läbimõõduga puitu (92mm), mis vastaks meie kvaliteedinõuetele: materjali sorteerides veendume, et praod ei ületaks Aiamaja24 poolt lubatud mõõtmeid. Valides liimpuidu saate ilusa toote, millel on kena ühtlane pind ning milles ei teki aja möödudes pragusid ega paindumist.
Aiamaja24 poolt kasutatav liimpuit on valmistatud tihedast ning vastupidavast kõrgekvaliteedilisest põhjamaisest kuusest, mis on pärit vastutustundlikult majandatud metsadest.
Meie kasutatuv liimpuit on sertifitseeritud, et veenduda kvaliteedinõuetele vastavuses ning on testitud Materjalide Testimise Instituudi (MPA) testimislaboratooriumi poolt Stuttgartis.
Liimpuidul on kaunis harmooliniline pind tänu hoolikalt valitud lamellidele, mis moodustavad ilusa pinna. Puidu soojus võimendab nii traditsionaalsete kui kaasaegse arhitektuuriga hoonete ilu.
Üks suurepärastest eelistest on minimaalne kahanemine. Liimpuidu niiskussisaldus on täispuidust mõnevõrra väiksem – umbes 12-14%. Kasutades maja ehitamiseks täispuitu on kõrgema niiskusesisalduse tõttu vaja oodata kuni üks aasta, enne kui maja saab soojustada või lisada püsivaid kinnitusi. Tänu sellele, et liimpuidust valmistatud maja puhul ei ole vaja maja ‘vajumist’ oodata, saab soojustamise ning püsivate kinnituste lisamisega koheselt alustada.
Liimpuit on tihe materjal ning tänu sellele pakub see ka paremat soojusisolatsiooni. Palkmaja või aiamaja, mis on valmistatud liimpuidust, on suvel jahedam ning talvel soojem, võrreldes sama läbimõõduga täispuidust seinaga.
Tänu liimi omadustele, mida liimpuidus kasutatakse, on liimpuidul mõnevõrra parem tulekindlus võrreldes täispuiduga.
Kogu meie poolt kasutatav puit, sealhulgas liimpuit, on pärit jätkusuutlikult majandatud metsadest, mis tagab madala mõju keskkonnale. Vastutustundlikult majandatud metsades uuendatakse metsa uute puude istutamisega peale puude raiumist.
Kuna liimpuit on tehtud väiksema läbimõõduga puidust võrreldes suurte palkidega, saab seda materjali valmistada noorematest puudest. Vajalikku puitu on võimalik hankida teise ning kolmanda kasvuga metsadest. Kasutatud puid on lihtsam asendada võrreldes suuremate, vanemate puudega.
Liimpuidu tootmine on väga tõhus protsess, kus ei teki üleliigset jääki. Ka väiksemad puu osad leiavad efektiivset kasutust. Oma eluea lõpus saab liimpuidu võtta kasutusele biokütusena.
Liimpuit on valmistatud puidust, ning seega tuleb seda välistingimustes hooldada sarnaselt täispuidule. Kasutage sobivat puidukaitsevahendit, et kaitsta oma palkamaja, aiamaja või muu puitehitist niiskuse ning kahjurite ees. Töödelge tuule ja vihmaga kokku puutuvaid puitosi iga paari aasta tagant (või vastavalt tootja soovitusele) puidukaitsevahendiga.
Kui tunnete huvi liimpuidu tootmisprotsessi vastu, siis siin on lühike ülevaade.
Materjali valik: Kõrgekvaliteediline puit sorteeritakse, määratakse selle kvaliteediklass ja hööveldadks.
Kuivatamine: Puit kuivatatakse, kuni kindla niiskusesisalduseni – umbes 12% – et kindlustada stabiilsus.
Lamellide ettevalmistamine: Saematerjal lõigatakse 50mm läbimõõduga lamellideks.
Liimimine: Lamellid kaetakse õhukese liimikihiga pikkadeks detailideks.
Pressimine: Detailid pressitakse kokku liimi kuivamise ajaks, et tagada tugev liimühendus.
Viimistlus: Detailid hööveldatakse ja saetakse vajalikesse mõõtmetesse.
Valides liimpuidu teete kulutõhusa ja esteetiliselt kauni valiku oma palkmaja, suvila, kuuri või muu puitehitise jaoks. Kui teil peaks olema küsimusi meie puitmajade, aiamajade või suvilate kohta, võite alati meile helistada telefonil +372 601 6211 või saata emaili aadressil info@aiamaja24.ee.