• Aiamaja24 logo
  • Kuidas Pikendada Wifi Ühendus Aiamajasse Või Aeda?

     

    Kas kasutate aiamaja kodukontorina või vajate internetiühendust meelelahutuseks? Valulikult aeglane allalaadimiskiirus, katkevad Zoom’i kõned ja aeglane ühendus võivad muuta nii töö kui vabaaja veetmise tüütuks võitluseks tehnikaprobleemidega. Õnneks on olemas mõned suurepärased lahendused erinevatele olukordadele ja eelarvetele, mille seast pea igaüks leiab sobiva lahenduse.

    Mida silmas pidada

    Enne kui hakkate valima sobivat lahendust oma aiamajale, tuleb läbi mõelda olulised tegurid. Näiteks eelarve – mõned lahendused on taskukohasemad kui teised. Kui teate, kui palju olete valmis kulutama, saate mõned valikud kohe kõrvale jätta.

    Mõelge ka läbi, kui suurt kiirust te tegelikult vajate. Kui soovite peamiselt vaid e-kirju vaadata, on teie nõudmised üsna erinevad kellestki, kes terve päeva videokõnesid teeb või suuri andmemahte teistel põhjustel kasutab.

    Kaaluge ka oma aiamaja asukohta – kui kaugel on see elumajast? Kas teie ruuteri ja aiamaja vahel on puud või kuur? Kas te elate maal või asute tiheda liiklusega linnapiirkonnas? Kõik need asjaolud mõjutavad õige lahenduse valikut.

    Kuna Eesti ilm võib olla võrdlemisi vihmane, siis veenduge, et kõik välitingimustes kasutatavad seadmed on sobilikud õues kasutamiseks, ning peavad vastu vihmale, tuulele ja kõikuvatele temperatuuridele. Eriti tasub seda meeles pidada, kui plaanite tellida seadme näiteks Amazoni kauda. Kohalikud elektroonikapoed on sortimendi kujundanud vastavalt kohalikele oludele.

    Meeles tasub ka pidada aiamaja siseõhu niiskustaset. Vihmasel ja külmal ajal peaks aiamaja aeg-ajalt kütma, et niiskus ruumis ei koguneks. Kui kasutate aiamaja vaid hooajaliselt, tuleks tundlik elektroonika talviseks perioodiks tuppa tuua.

    3 lihtsat nippi aiamaja wifi-ühenduse parandamiseks

    Enne lisaseadmetesse investeerimist proovige mõnda nippi, et välistada levinumad probleemid. Need 3 lihtsat asja võivad teie wifi signaali paremaks muuta, ilma et peaksite sentigi kulutama. Kuigi need võtted ei pruugi igas olukorras sobida, tasub need siiski enne keerukamate lahenduste poole liikumist järgi proovida.

    1. Vähendage teistest seadmetest tulenevaid signaalihäireid

    Teie wifi signaali võivad häirida mikrolaineahjud, juhtmeta telefonid, beebimonitorid ja isegi naabrite wifi. Kui teie internet aeglustub kindlatel kellaaegadel, võib tegemist olla ülekoormatud wifi-kanaliga. Abiks võib olla ruuteri seadetes vähem ülekoormatud kanalile vahetamine. Digigeenius on avaldanud lihtsa juhendi ruuteri kanali vahetamiseks. Samuti paigutage oma ruuter kaugemale muudest elektroonikaseadmetest.

    2. Muutke ruuteri asukohta maksimaalse leviala tagamiseks

    Wifi signaal levib kõige paremini läbi avatud ruumi. Kui ruuter on paigutatud asjade taha, ei levi see nii kergelt teie aeda. Proovige paigutada ruuter kesksesse kõrgemal asuvasse paika, ideaalis aiamaja poole jääva akna lähedale, et laiendada leviulatust õues.

    3. Kontrollige oma ruuteri vanust

    Kui teie ruuter on juba mitmeid aastaid vana, ei pruugi see olla võimeline saatma tugevat ühendust pikemate vahemaade taha. Paljudel uuematel ruuteritel on paremad antennid ja tehnoloogia. Vana ruuteri uuema mudeli vahetamine võib koheselt levi parandada.

    Kui need nipid ei aita, siis on aeg kaaluda püsivamat lahendust. See aga omakorda tähendab investeeringut täiendavasse tehnikasse, et suurendada wifi leviala.

    6 parimat võimalust tugeva ja stabiilse wifi jaoks aias

    Wifi võimendi

    samsungi wifi pikendaja
    Üks esimesi asju, mida nõrga wifi puhul proovida on wifi võimendaja. Need väikesed pistikupesasse ühendatavad seadmed on odavad ja hõlpsasti seadistatavad. Juhul kui teie aiamaja asub majast vaid lühikese vahemaa kaugusel, võib see olla väga tõhus ja lihtne lahendus.

    Enamikes elektroonikpoodides leiab lihtsamaid mudeleid umbes 15-25 euro eest, sellised kaubamärgid nagu TP-Link ja Asus on ühed populaarsemad valikud.

    Miinuseks on aga see, et wifi võimendajad ei tugevda signaali ennast. Kui teie internet on juba niigi nõrk, edastab võimendaja vaid nõrgemat versiooni niigi nõrgast signaalist. Nad vajavad ka hoolikat paigutamist ja töötavad kõige paremini, kui asuvad teie ruuteri ja aiakontori vahel ilma vahetakistusteta.

    Väikeste aedade ja põhilise internetikasutuse puhul võivad wifi võimendajad olla odav ja lihtne lahendus. Kui aga teie aiamaja asub elumajast kaugel või kui teie töö nõuab kiiret ja stabiilset internetti, ei pruugi see olla parim valik.

    Powerline adapterid

    Kas teadsite, et teie kodu elektrijuhtmestik saab samuti edasta wifi signaali? Selleks on võimalik kasutada Powerline adaptereid. Paigaldamine on lihtne: üks adapter ühendatakse ruuteri lähedal asuvasse pistikupessa, teine aga aiamaja pistikupessa. Adapterid suhtlevad teie olemasoleva vooluahela kaudu, tegutsedes otsekui juhtmega internetiühendusena, ilma et oleks vaja kaableid paigaldada.

    Kuigi teoreetiliselt on see suurepärane, sõltub ühendus teie kodus leiduvast juhtmestikust. Vanemates majades võivad häired või vananenud vooluahelad kiirust oluliselt aeglustada. Kui teie aiamaja elekter on eraldi kaitsekilbi peal, ei tööta powerline-adapterid üldse. Seega ei sobi need igas olukorras.

    Powerline-adapterid on saadaval enamikes elektroonikapoodides, hinnad algavad umbes 30-40 eurost.

    Väliruuter

    Kui soovid oma aiamajas internetiühendust ilma katkestuteta, on üks võimalik lahendus õues asuv wifi-ruuter. Need seadmed nõuavad suuremat investeeringut kui tavaline wifi võimendaja. Hinnad algavad umbes 150 euro kandis. Neile, kelle aiamaja asub peamajast kaugel, pakuvad need pikema ulatusega ühendust, mida tavalised siseruumides kasutatavad lahendused ei suuda saavutada.

    Kõige suurema kasu saamiseks tuleb need paigaldada kõrgele (näiteks seinale või postile), et vähendada takistusi signaali vabaks levimiseks

    Paljudel mudelitel on ilmastikukindel korpus, mis kaitseb neid vihma, tuule ja temperatuurimuutuste eest.

    Mesh-võrk

    Neile, kes töötavad täiskohaga kodus, võib Mesh võrk kõrvaldada ühendusprobleemid. Kuigi see ei ole kõige odavam valik, on Mesh üks parimaid investeeringuid. Mesh võrk koosneb pea ning lisaruuteritest, mis pikendavad võrgu leviala. Hinnad algavad umbes 80 eurost kahe ruuteri puhul. Selle blogi avaldamise ajal müüb Arvutitark Xiaomi AC1200 3 ruuteriga Mesh süsteemi hinnaga 94.95 eurot.

    Mesh-süsteemi loob täielikult ühendatud võrgu, nii et teie seade ühendub tugeva signaaliga. Kui teie tööruum on peamisest ruuterist kaugel, võib teie aiakontoris või lähedalasuva akna juures asuv lisaruuter pakkuda kiiret ja usaldusväärset internetiühendust.

    Ethernet kaabel

    Juhtmeta ühendus ei ole alati parim. Kõige stabiilsema lahenduse garanteerib kaabliga ühendus, sest seda ei mõjuta seinad, kaugus ega muud segavad faktorid. Kaabliga ühendus on kindel valik kõigile, kes vajavad tööks pidevalt tugevat signaali.

    Loomulikult selle valiku puhul on paigaldamine kompromiss. Kui teie aiakontor asub maja lähedal, saate tavaliselt väikese vaevaga ise välitingimustes kasutamiseks mõeldud ethernet-kaabli mööda aeda või seina paigaldada. Oomipood pakub selle blogi kirjutamise ajal näiteks 19 euroga 15-meetrist ja 43 euroga 60-meetrist välitingimustes kasutatavaid võrgukaableid. Kui te ei plaani paigaldust ise ette võtta, peate arvestama ka paigalduskuludega, mis on pakkujate seas erinevad.

    Kui plaanite jooksutada kaablit üle suure aia kaugemal asuva aiamaja jaoks, peate need kindlalt maha matma, et neid võimalike kahjustuste eest kaitsta. Üks asi, mida tuleb juhtmega seadistuse puhul arvesse võtta, on liikumisvõimaluste piiratus. Kui kaabel on paigaldatud, on teie ühenduspunkt fikseeritud. Samas, kui kindel ühendus on kõige tähtsam, siis võrgukaabel on parim valik.

    Starlink‘i satelliit-internet

    spacex satelliit

    Starlink lahendus ühendub maa ümber madalal orbiidil tiirlevate satelliitidega, et pakkuda kiiret internetti isegi maapiirkondades, kus kiudoptiline või 4G leviala ei ole hea. Eestis on üldiselt interneti levi teadupärast hea, kuid ka siin teevad kohalikud vajadusel otsuse Starlink‘i kasuks.

    Suurim eelis on Starlink‘i sõltumatus kaablitest ja ruuteri lähedusest. Tugeva ja stabiilne internetiühenduse on saavutav juhul, kui teil on selge vaade taevale.

    Kuigi paigaldamine on suhteliselt lihtne, on vaja antenni õigesti seadistada ja joondada, mis võib nõuda lisapingutusi võrreldes lihtsamate nö. plug-and-play lahendustega. Starlink mini riistvara maksab ühekordse maksena 349 eurot ning lisaks tuleb maksta 50 euro suurust kuutasu (piiramatu internet).

    Kokkuvõte

    Ei ole olemas üht ja ainsat õiget viisi, kuidas wifi aiamajakesse laiendada. Kõik sõltub teie asukohast, töökorraldusest ja vajadustest. Enda jaoks parima valiku tegemine tähendab, et saate oma aiamaja, kodukontorit, sauna või niisama õueelu nautida ilma kompromisse tegemata.

    Scroll Top