• Aiamaja24 logo
  • 10 kõige levinumat viga, mis aiamaja ehitamisel tehakse

    On erinevaid põhjusi, miks soovitakse ehitada või lasta püsti panna aiamajake. Aiamajad on Eestis mitmel põhjusel üha populaarsemaks muutunud.

    Ent tee ihatud majakeseni võib olla konarlik ja täis komistuskive. Nii olemegi kogunud 10 kõige levinumat viga, mis aiamaja ehitamisel tehakse. Püüame rääkida nii ise ehitamisest kui ka valmiselementidest aiamaja püstitamisest. Ehitamisel, kui teha kõik ise, on palju eksimisvõimalusi, samas on mõningad tehtavad vead mõlema ehitusviisi puhul samad.

    Viga nr 1 aiamaja ehitades: vilets planeering tuleviku aspektist

    Tegelikult algab planeerimine juba siis, kui kaalute põhjalikult, milleks soovite oma uut aiamaja kasutada. Elu muutub pidevalt ja nõnda ka see, millist rolli mängib aiamaja teie ja teie perekonna elus. Seega oleks arukas kavandada aiamaja nii, et on võimalik muuta selle kasutusotstarvet vastavalt  teie pere pidevalt muutuvatele vajadustele.

    Mis puutub majakese suurusesse, seinte paksusesse ja aknaklaasidesse, tuleks kindlasti arvestada kasutusvajaduste võimalikku muutumist tulevikus ja algusest peale mõelda polüfunktsionaalse ehitise peale. Kui teie arvates võiks tulevikus elada aiamajas alaliselt ja igal aastaajal, siis peaks seina paksus olema vähemalt 28 mm. Parem valik oleks 40–50 mm, sest siis on seinapalkidel topelt keel-soonliited, mis tagavad suurema stabiilsuse ja ka kindlama põhisoojustuse, mida vajaduse korral on hõlbus täiustada.

    Siinkohal soovime mainida, et meie suurte palkaiamajade uus tootesari „Holiday Line“ tuleb palgipaksusega 92 mm ning Roto topeltakende ja -ustega, mis on valmistatud Saksamaal. See on suurepärane valik, kui soovite väga vastupidavat aiamaja, mida saab soojustada ning kasutada ka talvel.

    Viga nr 2: unustatakse ehituseeskirjad ja ehitusluba

    Isegi kui teie aiamaja suurus ei ületa 15 m2 ja kogukõrgus on vähem kui 2,5 m, soovitame kindluse mõttes võtta ühendust kohaliku planeerimisasutusega ning tutvustada neile ehitatava aiamaja üksikasju. Kui aga võtate kuulda meie nõu ja kavandate tulevikule mõeldes suuremat aiamaja, siis pole ju raske saada vajalikud load multifunktsionaalsete võimalustega suuremaks ehitiseks, kuid te peate leidma aega, et õigesti teha ära paberitöö. Tavaliselt saab sellega hakkama nelja kuni kuue kuuga.

    Et lõpetada see etapp nagu kord ja kohus, peab teil olema leitud ka täpne koht, kus teie uus, funktsionaalne ja kena aiamaja asuma hakkab.

    Viga nr 3: minek odavama hinna peale ja odavama puidu valimine

    Aiamaja ehitamine selleks otstarbeks sobimatust, madala kvaliteediga puidust tagab kindla läbikukkumise. Teie aiamaja ohustavad mitte ainult vihm, tuul, udu ja päike, vaid ka putukad, hallitus ja mädanik, seega on õige puit hädavajalik, et ehitis oleks vastupidav ja hoolduskulud väikesed.

    Kohalik mänd, saar ja nulg on küll kõige odavamad, kuid vastupidavamad puuliigid on tunduvalt kallimad. Tamm ja lehis on muidugi täiuslikud, need aga pole enamasti taskukohased. Sekvoia, küpress ja seeder kuuluvad samuti kõige kallimate puiduliikide hulka, kuid on üldjuhul paremad valikud. Püüdke saada lülipuitu maltspuidu asemel ja pöörake tähelepanu sellele, et mets oleks maha võetud õigel hooajal.

    Kui tellite kokkupandava aiamaja mõnelt Kesk-Euroopa tootjalt, pidage meeles, et ei kohalik mänd ega kuusk ole võrreldavad Põhjamaade puuliikidega, mis kasvavad palju kauem ja on tänu sellele märksa tihedamad ja vastupidavamad.

    Kui ostate ehitusmaterjali ise, siis püüdke saada sirge, tihedasüüline materjal.

    Hea mõte on ka kasutada survetöödeldud palke alumistes majaosades, mis puutuvad kokku vundamendiga, ja töödelda neid puiduimmutusõli või peitsiga.

    Viga nr 4: vale vundament

    Ükskõik kas kavandate oma aiamajale puitpõrandat või olete otsustanud põrandana kasutada näiteks vundamendiplaati või -tahvlit, peate meeles pidama üht asja: võib esineda väga tugevaid torme, mis kliimamuutuse tagajärjel võivad tulevikus veelgi rängemad olla, ja puitehitisel nagu aiamajal ei ole küllalt iseenda raskust, püsimaks kindlalt maapinnal. Seepärast on tark tegu ankurdada majake sügavvundamendile neljast kuni kuuest kohast, olenevalt ehitise suurusest.

    Lisaks võite kavandada vertikaalsed puitankrud mööda seinu üles, et keel-soonliiteid, mis jäävad tavaliselt kokku aiamaja ülemiste osade raskuse tõttu, tugeva tormi ajal lahti ei rebitaks. Neid vertikaalseid ankruid ei saa kinnitada seinte külge, sest need peavad laskma ehitisel vajuda, kui puit vananeb ja kuivab.

    Kõrgem vundament oleks hea, sest betoonvundamendid ei mädane, erinevalt teie aiamaja alumistest taladest, mida räsivad vihm ja tuul või majakest kaunistavad taimed. Seega: kui alumine 20–50 cm teie aiaehitise kogukõrgusest on betoonvundament, on see alumistele puitosadele hea kaitse, kuna külgvihm ja tormipiisad maanduvad puidu asemel sellele.

    Viga nr 5: aiamajja betoonpõranda kavandamine

    Võite küsida: miks on see viga? Igal juhul tuleb teha korralik vundament, seega miks mitte puitpõranda arvelt kulusid kokku hoida ja kasutada seda odavama variandina?

    Vastus on: mugavus ja niiskus. Puitpõrand on palju soojem ja hubasem kui betoonpõrand. Kui on olemas võimalus, et te millalgi soovite kasutada oma aiamaja eluruumi laiendajana, on puitpõrand lihtsalt palju parem nii mugavuse kui ka soojapidavuse aspektist. Ka on see palju ilusam ja aitab säästa küttekulusid, kui kavatsete kunagi majja kütte sisse panna.

    Igal vundamendil peab olema hea äravool, ent siiski ei anna betoonpõrand peaaegu mitte kunagi sama tõhusat kaitset altpoolt üles tungiva niiskuse vastu kui hästi dreenitud ja kaitstud vundamendi kohale paigaldatud puitpõrand. Pidage meeles, et te soovite ju püstitada puidust aiamaja ja seega on niiskus üks teie põhimuredest. Ükskõik millele, mis majakese sees võib mädanema või roostetama hakata, on kuivus, mille tagab puitpõrand, samuti kõige kasulikum.

    Viga nr 6: aiamaja katuse ehitamisel puudub oskusteave

    Puidu hoidmine kuivana on parim kaitse igale puitehitisele, seega polegi mõtet siinkohal detailidesse laskuda. Kuna katuse tegemiseks on väga palju variante, tasub kindlasti kasutada järeleproovitud meetodit. Vahest ei olegi nii kerge kui näib, majakest vihmavee eest kaitsta.

    Veel üks asi, mida silmas pidada, on laiad katuseservad, et hoida vihm seintest eemal. Ja lõpuks on tähtis ankurdada katus kindlalt ülejäänud ehitise külge, et muuta see tormikindlaks.  Mõnest naelast või kruvist ei piisa. Te peate kasutama nurkraudu või puuriaukudega metallplaate.

    Viga nr 7: puidu õige hooldamise eiramine

    See algab juba aiamaja ehitamise algusjärgus. Põrandalauad peavad olema survetöödeldud puidust ja te peate enne kasutamist töötlema neid puiduimmutusvahenditega, sest see on kõik, mida nad saavad oma eluajal, kuna pärast ehitustöid ei pruugi enam neile ligi pääseda.

    Kõiki tuule ja vihmaga kokku puutuvaid puitosi tuleb iga paari aasta tagant töödelda puidukaitsevahendiga. Kui soovite säilitada helepruuni värvi, peaksite kaaluma ka UV-kaitsega vahendi kasutamist, et vältida puidu hallinemist.

    Viga nr 8: ei arvestata aiamaja vajumist

    Puit tõmbub vananedes ja kuivades kokku, see aga tähendab, et peate ehitama kogu aiamaja selle teadmisega. Näiteks ei saa te kasutada aknaraamide kinnitamiseks paisuvat vahtu. Selle asemel peavad need olema soontes seinapalkide või -laudade lõpus. Te peate paigaldama T-ühenduse aknaraami osana, et see saaks vajumise korral soones libiseda. Raami ülaossa jätke 2-tolline vahe ja täitke see elastse materjaliga, näiteks klaaskiu või -villaga. Samamoodi toimige ukseraamidega.

    Viga nr 9: nõuetekohase struktuuranalüüsi eiramine: aiamaja staatika

    Vastavalt teie aiamaja katusekõrgusele saavad spetsialistid välja arvutada ehitamiseks kasutatava puidu õiged näitajad, et ehitis suudaks kanda mitte ainult katuse raskust, vaid ka sellele langeva lume lisaraskust. Näiteks sarikate vajalik tugevus arvutatakse välja olenevalt puidu liigist, sarika pikkusest ja prognoositavat koormusest.

    Kui soovite jätta endale tulevikuks valikuvõimalusi, et võib-olla paigaldada ühel päeval katusele päikesepaneelid, peate arvestama nende kaalu algusest peale. Sama käib ka selle kohta, et ehk soovite muuta lamekatuse mingil ajal rohekatuseks, et taimed te katusel pakuksid pisut toitu mesilastele ja lindudele.

    Viga nr 10: unustatakse, et kurikaelad võivad tahta teie aiamajja sisse murda

    Tegelikult piisab sellest, kui kohe jääb mulje, et sissemurdmine on liiga keerukas või kärarikas. Sajaprotsendilist kaitset sissemurdjate vastu pole olemas, kuid enamasti otsivad nad siiski kergemaid võimalusi. Siinkohal mõned lihtsad abinõud: silinderlukud akendel ja ustel, üks-kaks liikumisandurit võivad sisse lülitada välisvalgustuse või ka häiresignaali, kleepkiled akendele, et muuta need purunemiskindlaks.

    Ja veel mõned nõuanded: ärge jätke välja vedelema aia- või muid tööriistu, mida sissetungija võiks kurjasti kasutada, ja hoidke häid suhteid naabritega. Vahetage omavahel telefoninumbreid, nii et mistahes vahejuhtumi korral saate üksteisele kiiresti häiret anda.

    Scroll Top