Kannatlikkus, oskused, hoolsus ja pidev õppimine on hea aiapidaja tähtsaimad omadused, Niinimetatud „roheline pöial”, mis mõnedel vist kaasasündinud, ei ole ilusa aia loomiseks tingimata vajalik. Heaks aednikuks saadakse järk-järgult ja isegi kui eelsoodumus puudub, viivad kannatlikkus, kogemus ja valmisolek pidevalt midagi uut juurde õppida lõpuks ikka edule.
Kui aednikul kujuneb välja individuaalne stiil, siis muutub vajaminev varustus spetsiifilisemaks. Varsti ei ole enam võimalik vajalikku tööriista garaažinurgast või keldrist üles leida, pidev maja ja aia vahel edasi tagasi jooksmine võtab liiga palju aega ja energiat. Kui aias kasutatavaid tööriistu, erinevaid vahendeid ja materjale on palju, siis oleks mugavam ehitada aeda väikse kuuri, kus saaks kõike aiatöös vajaminevat hoiustada.
Ainuüksi ohutuse huvides, näiteks mängivate laste pärast, ei tohiks aiatööriistu või tarvikuid pikemaks ajaks aeda vedelema jätta. Samuti võib keegi need niiviisi pihta panna. Seetõttu on turvaliselt lukustatav ruum keset aeda ääretult praktiline – kõik vajalik aiatöödeks on kohe käepärast ning peale tööriistade kasutamist on võimalik nad hõlpsalt ära panna ning ukse kindlalt sulgeda.
Arukalt sisse seatud aiamaja on aednikule hindamatuks abiks ja kogu töö logistiliseks keskuseks. Sisustus peaks olema hästi läbimõeldud: riiulid, kapid, nagid, tööriistaseinad, rippuvad korvid või kastid – igal esemel on oma kindel koht, kust aednik selle ilma tööd pikemaks ajaks katkestamata kiiresti üles leiab ning samas tuleks jätta ka tühja ruumi uute ideede realiseerimiseks. Loovus on üks olulisemaid omadusi, mida aiapidaja saab oma aeda kujundades ja uusi väljendusvorme leides harjutada ja arendada.
Aeda kujundades on niivõrd palju erinevaid võimalusi! Mõelge klassikalistele stiilidele, näiteks Inglise aed, mis on kui lilleõitest tulvil metsasalu, või Jaapani aed, mis järgib Aasia elementide teooriaid ning Feng Shui filosoofiat. Meelde tulevad Versailles’ suurejoonelised aiad, pedantselt kujundatud modernsed aiad ja naturaalsed aiad, kus saab mööda rohtunud radasid jalutades metsiku looduse ilu nautida. Maakohtades näeme enamjaolt aedasid, kus roosipõõsaste kõrval on köögiviljapeenrad ja puuviljasalud – silmailu, maalähedane atmosfäär ja praktilisus on omavahel kombineeritud.
Kõik need erinevad aiad on kaunid ja omanäolised ning annavad võimaluse looduse rüpes argielu pinged kasvõi hetkekski kaugele seljataha jätta.
Sõltumatud uuringud on tõestanud, et aias tegutsemisel on tervisele imeline toime ja mõnedes taastusravikliinikutes kasutatakse seda lausa teraapiana – näiteks stressiga seotud sümptomite puhul.
Teil on oma aias vabad käed, saate kujundada teda täpselt nii nagu ise soovite. Aed võib olla kaunis ja fantaasiarikas oaas või praktiline peenramaa, kus kasvatate endale tervislikke ja täisväärtuslikke köögivilju igapäevasele toidulauale. Looduse ilu tuleb nii või teisiti esile. Mis iganes te oma aiaga teha ei otsusta, aiamaja aitab teil luua aiast eluruumi. Kaitsev katus pea kohal ja mõnus terrass, kus saab puhkepauside ajal lõõgastuda ja oma kätetööd rahus imetleda, juua värskelt korjatud ürtidest tehtud teed ning koguda uut inspiratsiooni – see aitab teha olemise kodusemaks, loob justkui mõttelise ühenduse elumaja ja aia vahel. Aed, kus on aiamaja, mõjub kultiveerituna, stiilsena, hubasena. See kehtib igat laadi aiakujunduse ja erinevat liiki aiamajade puhul.
Peamine põhjus, miks just puidust aiamajad aedadesse nii hästi sobivad, on kindlasti nende läbinisti naturaalne ehitusmaterjal puit. Puupind mõjub soojalt ja sõbralikult, ta sõnum on selge: ma olen loodus, ma kuulun siia. Sirged jooned, õiged nurgad, hoone disain ütleb: ma olen funktsionaalne, ma olen esteetiline, ma olen kõik, mida ühelt majalt võib oodata. Selline kombinatsioon aias on ideaalne ja puit, olgu siis loomulikus toonis või värvitud, mõjub roheluse taustal kaunina ning on aias oluline kujunduselement.
Üks puitmaterjali suuri eeliseid on, et ta tasakaalustab temperatuuri- ja niiskustaseme kõikumisi siseruumides, mis on majas hoitavate tööriistade ja materjalide jaoks tähtis. Puit kui isetaastuv tooraine on keskkonnasõbralik ehitusmaterjal, millel on suhteliselt väike ökoloogiline jalajälg.
Aiamaja suurendab teie kinnisvara koguväärtust kinnisvaraturul. Reeglina lisab aiamaja kinnistu hinnale juurde rohkem kui ta tegelik omaväärtus on. Lisaruum aias on alati väga vajatud, olgu see siis vaba aja veetmiseks, asjade hoiustamiseks või mõnel muul põhjusel.
Kui senini oleme rääkinud aiamajadest seoses aiandusega, siis tegelikult saab taolisi puumajasid kasutada vägagi erinevatel viisidel ning võib ka juhtuda, et maja kasutusotstarve muutub aja jooksul vastavalt vajadusele. Kindlalt suletav ja ilmastikukindel ruum aias on ääretult praktiline. Seal saab hoiustada nii aiamängude- kui ka spordivarustust, aiamööblit, külmatundlikke potitaimi talvisel ajal (juhul kui temperatuur ei lange ruumis liiga madalale), muud kraami, mis elumajja enam ära ei mahu, kuid ära visata ei raatsi ja lihtsalt igasugu kola, mis muidu aias ringi vedeleks.
Lisaks veel mõned kasutusvõimalused, millest põhjalikumalt siinkohal räägi: lehtla, lounge, külalistemaja, galerii, ateljee, kodukontor, töökoda, hobiruum, spordisaal, spa, saun, suvila, elumaja jms.
Küllap sooviks igaüks endale rohkem ruumi kodus, kuid selle tekitamine võib olla keeruline. Rajades juba olemasolevasse aeda väikse aiamaja, on selle hind ruutmeetri kohta ülimalt soodne ning saate seejärel majakest kasutada oma äranägemise järgi milleks iganes soovite.