Aiamajasid toodetakse igas suuruses, erineva kuju ja disainiga ja neil on väga mitmekesine kasutuspõld. Tänapäeval on saadaval suur valik erinevaid materjale, mis sobivad aiamaja ehitamiseks. Endiselt on populaarseimaks ehitusmaterjaliks puit, kuid leidub ka metallist ja isegi plastikust aiamajasid. Loomulikult saab aiamaja ehitada ka kivist, kuid see on võrreldes teiste optsioonidega oluliselt töömahukam variant.
Kui soovite osta aiamaja, siis tasub konstruktsiooni tüüpi ja sobivaid ehitusmaterjale valides kõigepealt kaaluda, mis otstarbel hakatakse maja kasutama. Siinkohal vaatleme lähemalt erinevaid materjale ja nende sobivust võimalikke kasutusviise silmas pidades.
Loomulikult saab ka kivimaterjalidest ehitada aiamajasid, mis näevad ilusad välja ja on ka väga praktilised, kuid liiga pikalt me sellel teemal ei peatu. Kivist aiamajad muutuvad üha haruldasemaks, sest aiaomanikud ei taha investeerida aega ja raha pikka ehitusprotsessi, kui on olemas alternatiivid, mis valmivad kiiresti ja mille kogumaksumus on oluliselt väiksem. Me võrdleme käesolevas artiklis eelkõige aiamajasid, mida saab osta valmiskujul või üksikute osadena kohapeal kokkupanemiseks. Ostja ajakulu on redutseeritud miinimumini:
Hakates ise maja nullist ehitama tähendaks kordades rohkem tööd. Mitmed tööetapid jäävad valmis maja ostes täiesti olemata nt. konstruktsiooni projekteerimine ja ehitustehnilised arvutused, müüriladumine, krohvimine jne
Tihtipeale nimetatakse 6- või 8-nurkseid aiapaviljone ja lehtlaid samuti aiamajadeks. Traditsiooniline aiamaja on aga igast küljest kinniste seinadega hoone, millel on uksed ja aknad ning võibolla isegi katusega kaetud terrass.
Ilma akendeta kinnist aiamaja kasutatakse tavaliselt hoiuruumina või kuurina. Kaasaegsetel aiamajadel, mis on mõeldud elu-, hobi- või tööruumideks, on tavaliselt avarad aknad. Kui aknapaketid on kahekordsete klaasidega, siis lisades mingi väiksemat sorti küttekeha on aiamaja võimalik kasutada peaaegu aastaringselt. See tõstab aiamaja kasutusväärtust oluliselt võrreldes majadega, kus on võimalik viibida ainult sooja ilmaga perioodidel.
Isegi nende majade puhul, kus tavaliselt viibitakse vaid lühikest aega, saab puit kõige rohkem plusspunkte
Puitmajad on elumajadena väga populaarsed, kuna puit loob väga meeldiva sisekliima, kus temperatuur ja niiskus on heas tasakaalus. On päevi, mil ilm on väga külm ja teinekord hoopis tapvalt palav, kuid ka siis on puitmaja sisemuses temperatuur endiselt meeldiv: talvel hubane ja soojendav ning suvel jahutav. Ekstreemsed temperatuurimuutused ei jõua siseruumi, kuna puit toimib siin suurepärase loodusliku soojusisolatsioonimaterjalina. See eelis metallist (nt terasest või alumiiniumist) ja plastikust majadel puudub.
Mõned näited aiamajadest, kus tavaliselt viibitakse vaid lühikest aega: töötoad, hobiruumid, aiakontorid, õpperuumid, spordistuudiod, riietusruumid, külalistemajad. Isegi sellises aiamajas, mille ainus eesmärk on aiatarvete ja tööriistade hoiustamine, on ehk olemas väike laud koos tooliga, et aednik saaks puhkepausi või ootamatu vihmasabina ajal nautida tassikest teed oma aiast korjatud ravimtaimedest.
Soojusisolatsioon: taas on kaalukauss puitmajade kasuks
Loomulikult saab ka metallist või kunstmaterjalist maja seestpoolt isoleerida ja soojustada. Esimeseks väljakutseks on sel juhul aga isolatsioonimaterjali ja soojustuse kinnitamine — puitmajade puhul sellist probleemi ei teki. Selge on ka see, et kui maja on ehitatud väga hea loodusliku isolatsioonivõimega materjalist, siis pole enam lisaks palju soojustusmaterjali vaja. Siinkohal tahaksime esile tuua, et meie majamudelitel on kahekordsete klaaspakettidega aknad ja soovi korral pakume majadega kaasa põranda- ja laeisolatsioonikomplekte. Rohkem kui 44mm paksuste puuseinte puhul pole täiendav isolatsioon vajalik, kui majas viibitakse korraga vaid lühikest aega. Hea on meeles pidada, et 70mm paksune puitsein omab sama tõhusat soojusisolatsioonivõimet kui 42cm paksune kivisein. Metall juhib soojust väga hästi. Plastseinad on tavaliselt niivõrd õhukesed, et nad välistemperatuuri eest olulisel määral ei kaitse.
Veel mõned praktilised aspektid
Osavate kätega inimestel on aiamajas palju, mida katsetada ja proovida: originaalne sisustus; uuenduslik energiavarustus; erinevad võimalused, kuidas maja aeda integreerida; lehtla, varikatuse, terrassi või tuulekaitseseina ehitamine; riiulite, kappide, lillekastide, aknalaudade meisterdamine; rulood; stiilne valgustus jms. Puiduga on alati lihtsam töötada kui metalliga. Isegi kui oskate keevitada — üks viga ja metallseinas on auk, mida pole kerge parandada. Lisaks sellele, et see ei näe hea välja, hakkavad sellised augud varem või hiljem roostetama. Kui auk tekib plastikseina, muutub see kiiresti rabedaks ja mingil hetkel mõraneb. Puit on parim materjal, mida kasutada meisterdamiseks ja uute ideede katsetamiseks.
Väljanägemine ja disainivõimalused
Puit võib tunduda vanamoodne ja ära leierdatud, kuid eriti kaasaegsete majade puhul ei vasta see sugugi tõele. Oleme postitanud oma blogis hulganisti klientide saadetud pilte, mis näitavad et puitmajade värvilahendused võivad olla vägagi kaasaegsed ja samal ajal soliidsed ja väärikad. Kui töötlete puitu läbipaistva puidukaitsevahendiga säilib naturaalne puiduoptika, mis harmoneerub hästi aiakeskkonnaga ja sobib kokku ka läheduses asuvate kivihoonetega. Kivimajades kasutatakse sageli puitmaterjale nii välis- kui siseviimistluses, et külma karakteriga kivi vastandada sooja ja loodusliku elemendiga.
Metallist või plastikust aiamajade puhul võib esialgselt väga atraktiivne välimus, kroomitud terase metallic look või plastikust aiamaja erksad värvid, juba mõne aasta jooksul kaotada oma läike ja sära. Puit küpseb aja jooksul nagu hea vein ja säilitab oma hea väljanägemise ka vananedes, kuid seda eeldusel, et teda hooldatakse korrektselt.