• Aiamaja24 logo
 • Kas kuur on aias vajalik?

  Kas kuur on aias vajalik?

  Enamik aiaomanikke, kellel ei ole tööriistakuuri, on veendunud, et nad ei vaja seda. Kõik, kes omavad kuuri, ütleksid aga kindla peale, et nad ei saaks enam ilma selleta hakkama. See sõltub sellest, kuidas olete oma asju harjunud korraldama. Seni kuni ise olete rahul, ei ole põhjust midagi muuta.

  Uusi asju ostetakse pidevalt ja märkamatult koguneb majapidamisse järjest rohkem kraami, mida üks hetk pole lihtsalt mitte kuhugi enam panna. Inimesed ei viska vanasid asju  kergekäeliselt minema, sest mõeldakse, et neid võib kunagi ehk siiski vaja minna. Teinekord hoitakse alles katkiläinud tööriista, lootes, et kunagi leidub aega seda parandada. Vanasid asju säilitatakse teinekord ka puhtalt sentimentaalsetel põhjustel.

  Milleks on vaja üha rohkem asju?

  Ikka ja jälle katsetame elus uusi asju. See kehtib iga eluvaldkonna puhul. Need, kellele meeldib aias töötada ja meisterdada, ostavad pidevalt iga projekti jaoks uusi asju, materjale, tööriistu või masinaid. Esemeid koguneb, kuna me elame, püüdleme paremuse poole, katsetame, mängime, optimeerime. Aednik ostis uue valgusmõõtja, sest kuigi silma järgi tundus vana koht istikute kasvatamiseks olema piisavalt hele, polnud seal noorte taimede jaoks piisavalt valgust. See oli hea investeering, sest uus ja valgusrikas kasvukoht taimedele aitas väga palju kaasa — aasta tagasi ostetud mõõteriistast maapinna PH-taseme ja ioonisisalduse mõõtmiseks polnud üldse nii palju kasu. Kaks aparaati juures, mõlemad võtavad ruumi — see on vaid üks näide paljudest.

  Mingi hetk tuleb asjade kuhjumisele piir panna

  Tänapäeval omame me üha enam asju. See ei ole tingimata probleem, kui asju kasutatakse ja on olemas koht, kuhu neid panna. Teinekord aga läheb asi üle võlli: kuur või terve maja on niivõrd kraami täis, et sealt pole mitte midagi võimalik üles leida. Kui teil on tunne, et puusaele uue tera ostmine on lihtsam optsioon, kui see kuurist üles otsida, sest kunagi ostetud saeterade komplekt peaks seal kuskil olemas olema, siis on see märk sellest, et midagi tuleks kiiremas korras ette võtta. Sellest hetkest hakkavad asjad minema allamäge, kui lahendust ei leita. Seda murdepunkti pole tingimata lihtne ära tabada.

  Kas kuur on aias vajalik?

  Mida ette võtta, kui asju saab liiga palju

  Parim abinõu on asjad korda sättida ja sorteerida. See ei pruugi olla lihtne, kuid harjutamine teeb meistriks. Oleks hea mõelda välja struktuur, mille järgi kõik on süsteemselt organiseeritud, igal esemel peaks olema kindel koht. Siinkohal on selge, kui kasulik on omada aias kuuri — tänu sellele tekib juurde palju lisaruumi ja elamispind vabaneb liigsest kolast. On väga nauditav tunne, kui lauad, riiulid ja kapid pole pungil asju täis ja kõik näeb kenasti korras välja, samas kui hetkel mittevajalikud esemed on tallele pandud turvalises, ilmastikukindlas ja hästi organiseeritud kuuris.

  Kuidas kuuri sisu paremini organiseerida

  Kui olete otsustanud osta uue kuuri või soovite lihtsalt juba olemasolevas kuuris korda luua, siis tasuks mõelda, kuidas tekitada võimalikult palju alajaotusi, et asju paremini organiseerida. Et hiljem oleks lihtne kõike üles leida, tuleb varuda tublisti aega asjade sorteerimiseks ja neile õige koha leidmiseks. Mõttekas oleks osta varuks terve hunniku eri suurustes kaste ja karpe, isegi kui te veel täpselt ei tea, milleks neid pärast vaja võiks minna. Selliseid panipaiku pole kunagi liiga palju. Igal käsitööhuvilisel on vähemalt üks karp kruvisid varuks, enamikul isegi mitu: karbike puidukruvidega ja teine karbike kruvidele mutritega. Kui paigutate sama liiki asjad ühte suurde kasti, siis teeb see hiljem vajalike esemete üles leidmise palju lihtsamaks.

  Aiatööd kategooriate kaupa

  Näide: istikute pikeerimiseks vajalikud tarbed:

  • Sobiv muld
  • Lusikas või mingi muu tööriist seemikute väljakaevamiseks
  • Etiketid taimede nimetustega
  • Anumad (potid või kotid) ümberistutamiseks
  • Pikeerimispulk
  • Pink või töölaud
  • Väike kastekann

  Kõik need tööriistad ja materjalid võiksid olla hoiustatud ühte kohta, eriti kui istikuid istutatakse ümber sageli. 

  Samamoodi võiksid olla ühte kasti pandud kõik värvimiseks vajaminevad tarvikud: pintslid, värvid, lahustid, puhastuslapid ja ämbrid.

  Kas kuur on aias vajalik?

  Kuidas luua kuuris struktuuri ja korda?

  Kuur on kõigest väike aiamaja, kuid temast on hiiglama palju kasu — ta pakub turvalist ja ilmastikukindlat hoiupaika kõikvõimalikele asjadele, kusjuures igal asjal on oma koht, nii et on võimalik suurema vaevata üles leida ka esemeid, mida kasutatakse vaid haruharva.

  Asjade ladustamisel tulevad kasuks: 

  • Erineva suurusega riiulid
  • Erineva suurusega kastid (alajaotustega ja ilma)
  • Seinakonksud
  • Tööriistasein
  • Sahtlitega kapid
  • Lae alused hoidikud

  Sellised hoiustusvahendid võivad olla kinnitatud nii kuuri seintele, kui ka kappide ja uste külge. Konksusid ja korve saab kinnitada kuuri välisukse külge (eeldusel, et see avaneb väljapoole). 

  Puitkuuride eelised

  Puit on materjal, mida on lihtne käsitleda ja töödelda. Puidust seintele on lihtne kinnitada riiuleid, konkse, kappe ja töölaudasid.

  Puit on hingav materjal, millel on väga hea loomulik soojusisolatsioonivõime. Puidust kuuri madalad temperatuuri- ja niiskustaseme kõikumised hoiavad ära kondensatsiooni tekke ning kaitsevad kergelt roostetavaid tööriistu ja materjale ning elektri- ja elektroonikaseadmeid.

  Kui soovite täpsemat teavet meie kuuride ja teiste aiamajade kohta, võtke meiega julgelt ühendust

  Scroll Top