Kuigi aiamaju ehitatakse erinevatest materjalidest, nagu metall või isegi plast, on puidust aiamajad kõige populaarsemad. Miks see nii on? On see juhus, trend või on seal mingid konkreetsed põhjused? Käesolevas postituses püüame selles küsimuses selgust luua.
Puidust aiamaja või kuuri kasuks räägib palju mõjuvaid põhjuseid. Puitu on väga lihtne töödelda. Kel vähegi vastavaid oskusi ja vajalikud tööriistad, saab kenasti hakkama, kui maja juures on vaja midagi kohendada või ümber ehitada.
Visuaalsest küljest rääkides peab tõdema, et puitmajad sobivad aeda kui valatult. Aed on koht, kus tahame loodust nautida, sellepärast võiks aiahooneid ehitades eelistada naturaalseid materjale. Puidust maja pakub silmailu ja annab aiale kultiveeritud välimuse.
Mainimisväärt on ka puithoonete tasakaalustatud sisekliima – temperatuuri ja niiskuse kõikumine siseruumides on väiksem kui muud laadi majade puhul. Et puit on hingav ja soojust isoleeriv materjal, on oluline faktor nii eluhoonete kui kuuride jaoks. Niiskuse kondensatsioon ei ole puidust aiamajade puhul kunagi probleem.
Hoonetes, kus viibitakse pikemat aega, mängib ruumide sisekliima olulist rolli. See kehtib nii puidust elumajade kui ka muude, erinevate kasutusotstarvetega aiamajade puhul. Siinkohal mõned näited:
Kõikides taolistes hoonetes viibitakse pikemat aega ja seetõttu on oluline, et nende sisekliima oleks optimaalne, sest sellest sõltub meie tervis ja enesetunne.
Igaüks, kes on kunagi sisenenud päikese poolt kuumaks köetud katusega terasest garaaži, teab juba omast käest, miks on hea mõte eelistada ehitusmaterjalina puitu. Erinevalt kõigist teistest võimalikest ehitusmaterjalidest on puit suurepärane looduslik termoisolatsioonimaterjal. Puithoonetes on suvel mõnusalt jahe, kuid talvel meeldivalt soe. Puit neutraliseerib ilmastikust tingitud tugevaid temperatuurikõikumisi, nii et nende mõju siseruumide kliimale on palju väiksem. Puidu soojussalvestusmaht, st soojuse kogus, mida ta suudab absorbeerida, ladustada ja järk-järgult uuesti vabastada, on seejuures palju väiksem kui kivil. Kahhelahjude puhul on kivi suurest soojussalvestusmahust kasu, kuna soojus vabaneb isegi pärast tule kustumist pika aja jooksul. Kuumadel suvepäevadel ei ole aga selline efekt teretulnud – siinkohal on puidul eelised. Ka soojusisolatsiooni poolest on puit palju efektiivsem: 70mm täispuidust seina termosisolatsioon võrdub 42cm paksuse kiviseina omaga.
Kui puidust aiamaja on mõeldud aastaringseks kasutamiseks, siis tõenäoliselt on vajalik teda mingil kombel kütta. Olenevalt maja kasutusotstarbest ja kütteperioodi pikkusest sõltub, kas lisasoojustus on tarvilik. Pidevalt kasutuses olevaid hooneid, mida köetakse sama intensiivselt nagu elumajasid, tuleks soojuskao vähendamiseks võimalikult korralikult soojustada. Energiasäästliku puithoone saab ehitada lihtsate vahenditega ja soodsa hinnaga. Aiamaja24 majamudelitele on võimalik juurde soetada soojustuskomplekte põrandatele ja lagedele. Samuti on võimalik soojustada seinu nii seest kui väljastpoolt. Oluline faktor on seejuures seinade paksus: kui maja sage kütmine on vajalik, siis veidi tugevamate seinadega maja hind teeb küttekulud tasa päris lühikese aja jooksul. Lisasoojustust paigaldades oleks soovitav kasutada looduslikke hingavaid isolatsioonimaterjale, nagu puitkiud, kivivill, kork, tselluloos jms.
Majade puhul, mida igapäevaselt ei kasutata ja sage kütmine ei ole vajalik, võiks kaaluda, kas lisasoojustuse paigaldamine on mõttekas. Alates 40mm seinapaksusega majad on stabiilsed, tugevad ja vastupidavad. Valides lisaks meie soojustuspaketid seintele ja lagedele on teie maja optimaalselt energiasäästlik ja saate nautida kõiki eeliseid, mida puit ehitusmaterjalina pakkuda suudab. Tänu naturaalsetele materjalidele on seinaplaatide hingavus täielikult säilinud.
Puitmajade sisekliima on teadaolevalt eriti hubane ja meeldiv. See kehtib mitte ainult äsjavalminud hoonete kohta, kus kivimajas elades oleks kuude kaupa ninas tsemenditolm, aga puitmajade puhul lopsakate okasmetsade vaigulõhn, vaid ka faasi pärast seda, kui värsked lõhnad on juba ammu õhku aurunud.
Puit mitte ainult ei ole suurepärane soojus- ja heliisolatsioon, vaid on ka nn. hingav materjal. See tähendab, et ta imab endasse õhku ja vabastab selle. Sellel ei ole mitte ainult tasakaalustav mõju õhu niiskustasemele, vaid võib tegelikult aidata õhust välja filtreerida peeneid tolmosakesi, nagu õietolm või sigaretisuits. Puitmajade sisekliima on eriti puhas, mis on oluline näiteks allergikutele või astmaatikutele ning see efekt kehtib igasuguste puidust aiahoonete kohta, olenemata sellest, kas nendes viibitakse sageli või vaid harva.