Keskkonnateadlikkus on viimastel aastatel pidevalt tõusnud. Inimesed on mõistnud, et nad ise oma tarbimisvalikutega mõjutavad otseselt planeeti, oma elukeskkonda. Kliima, toksiinid, põud, plastikjäätmed, loomade masskasvatus, õiglane kaubandus, tervislik toitumine, liikide väljasuremine, vihmametsade raided ja põletamine ning paljud muud sarnased teemad ei puuduta enam ainult väikest kirglikest loodusekaitsjatest vähemust, vaid on nüüd kogu ühiskonna aktuaalses huviorbiidis.
Selle taustal arutleme, kas puitmaja võiks olla ökoloogiliselt jätkusuutlikum alternatiiv tavapäraselt ehitatud majale, oleks see üldse ehitusettevõtete jaoks mõeldav.
Kui me arutleme, kas ehitustööstusel oleks võimalik asendada traditsioonilised ehitusmaterjalid puiduga, siis peame silmas pidama ka varjatud kulusid. Need on kulud, mis tarbijat otseselt ei puuduta, kuid mida keskkond ja seega kaudselt kogu ühiskond taolise tootmisviisi pärast kannab. Järgnev näide on puidusektorist: puidust aiamööbel on sageli üliodava hinnaga, sest tihtipeale tehakse üleraiet, mis on viinud näiteks vihmametsad hävingu piirile. Ostja maksab vähe, kuid lõpphind inimkonnale on kõrge, sest vihmametsad ei ole mitte ainult meie planeedi rohelised kopsud, vaid on koduks liikidele, mis kuskil mujal ei ela ega kasva, hulk neist on veel avastamata ja uurimata, kuid nende elupaik on kadumas ja nad ise välja surema määratud. Nii lähevad pöördumatult kaduma olulised ressursid, näiteks taimeliigid, mida saaks kasutada ravimite väljatöötamisel. Troopilise puidu transport on samuti odav, sest Kesk-Euroopasse viivate laevade kütus ei maksa palju, tahmaheitest tulenev õhusaaste ega energiakulu ei kajastu laevadiisli hinnas. Need on taas varjatud kulud, mis on koormavad keskkonnale ja seega meile kõigile. Selline tootmisviis ei ole jätkusuutlik ja keskkonnasõbralik, kuid igal tarbijal on võimalus keskkonna ja planeedi heaks midagi ette võtta, tarbides tooteid, mis ei kahjusta meie elukeskkonda, vaid pigem aita selle taastumisele ja säilimisele kaasa.
Puit on tunnistatud isetaastuvaks tooraineks ja seetõttu on puitmajad oma olemuselt ökoloogiliselt säästlikumad kui kivimajad. Metsade mõistliku majandamise korral on puit praktiliselt piiramatus koguses saadaval. Keskkonna tasakaalu säilimise seisukohast on seejuures oluline kasutada kohalikku toorainet. Aiamaja24 puitmajad valmivad kvaliteetsest põhjamaisest kuusest, mis kasvab meie tehaste vahetus läheduses. Oma aiamajasid tootes soovime, et metsad oleksid hoitud ning olemas ka järeltulevatele põlvkondadele
Ehitusplokkide tootmine seevastu hõlmab keemilisi protsesse ning tarbib palju energiat ja tooraineid, mida on piiratud koguses. Näiteks betooni valmistatakse liivast, mida nüüdseks üha enam napib, lisaks on see väga suure energiakuluga tootmisprotsess. Traditsiooniline ehitustööstus tarbib umbes 50 protsenti saadavalolevatest ressurssidest ja toodab üle poole kogu maailma jäätmemahust. Vee- ja energiakulu tavamajade ehitamisel on samuti palju suurem energiatarbimisest, mida vajame puitmajasid ehitades toorainepuidu töötlemisel. Metsi hoiab elus vihm ning tootjale see lisakulusid ei põhjusta. Vesi filtreerub läbi maapinna, tänu sellele on metsadel oluline roll põhjavee taseme stabiilsena hoidmisel.
Korrektselt ehitatud puitmaja eluiga on sama pikk mis kivimajal. Majade vastupidavus oleneb sellest, kui kvaliteetselt nad ehitatud on. Mõnedes puitmajades, mis on üle 1000 aasta vanad, elatakse siiani, kuid ehitustehnikad arenevad ja vanad majad peavad millalgi teed andma kaasaegsetele hoonetele.
Puitmaja, mis on ehitatud keskkonnasõbralikul viisil, saab olema eluasemeks ka järgmistele põlvkondadele, olles sümbol sellest, kuidas me kujundame oma otsustega maailma täna, et saaksime ta sama rohelise ja elukõlbulikuna oma järeltulijatele üle anda.
Jätkusuutlikkus on alati kulutõhusam kui ressursside raiskamine ja keskkonna hävitamine, kuid siinkohal vaatame, mis läheb see konkreetselt tarbijale maksma.
Küsimus: Kas keskkonnasõbralikult ja jätkusuutlikult ehitatud puitmaja tootmiskulu on võrreldav tavapärase kivimaja omaga?
Vastus: Loomulikult võime kulusid võrrelda, näiteks arvestades eluruumi ruutmeetri hinda. Kui valite oma maja Aiamaja24 tootevalikust, võidavad sellise võrdluse igal juhul puitmajad – meie valmis mudelite plaanid on üksikasjalikult läbimõeldud arvestades maksimaalset kasutajasõbralikkust ja erinevaid ökoloogilisi aspekte. Loomulikult oleme valmis arvestama ka teie individuaalsete soovidega, kui nende realiseerimine on vähegi võimalik.
Reeglina on hinnavahe peaaegu kahekordne, kui võrrelda meie kokkupandavate puitmajade või tavapäraste puidust elumajade ehitusega seotud kulusid. See näitab selgelt, et tehes valiku meie majamudeli kasuks, on finantskulud oluliselt väiksemad kui mis iganes kivihoonet ehitama hakates.
Puitmaja ostuga kaasnevad mitmed eelised: ehitusperiood on oluline finantstegur, sest selle aja jooksul tuleb tasuda nii olemasoleva elupaiga üüri ning samal ajal rahastada uue maja ehitust. Sellist kahekordset koormust vähendab oluliselt kokkupandavate majade vaid mõne nädala pikkune ehitusaeg. Energia- ja veetarbimine on väiksem ning negatiivseid keskkonnamõjusid on vähem. Väheoluline pole ka see, et äsjavalminud puitmaja lõhnab mõnusalt metsa ja kuusevaigu järgi, mitte nagu märg betoon. Tapetseerimine ja krohvimine pole puitmajade puhul vajalik.
Puitmajade sisekliima on tervislik: puit on keskkonnasõbralik, jätkusuutlik ja looduslik ehitusmaterjal, mis hoiab siseruumides ära suuremad niiskuse- ja temperatuurikõikumised, loob hubase atmofääri, kus ka allergikud ja inimesed, kes kannatavad hingamisteedega seotud tervisehädade käes, võivad ennast hästi tunda.