• Aiamaja24 logo
  • Kuidas ehitada endale hubane aiakontor

    Kas teile ei meeldiks jalutada igal hommikul tööle hubasesse kontorimajakesse omaenda aias? Ehk on teil juba olemas aiamaja või kuur, mis kontoriks ümber ehitada, või plaanite osta valmisehitatud aiakontori. Maksma lähevad mõlemad variandid, ja võimalikud probleemid on üsna ühesugused, sest olemasoleva ruumi otstarbe muutmist tuleb vaadelda ruumikaotusena. Ometigi on mitmeid põhjusi, miks nn kuurialuses töötamine on kontoritöö puhul uusim trend.

    Ühest küljest loob isiklik aiakontor teie igapäevatööks uue, trendika ja tervislikuma õhkkonna, teisalt aga võib see ka parandada töö ja elu tasakaalu ning ühtlasi paneb meid mõistma, et tegelikult peavad töö ja elu olema põimunud, mitte tajutud erinevate või isegi vastandlike kogemustena. Psühholoogiliselt on päevale palju parem algus võtta tööleminekuks ette rahulik jalutuskäik läbi aia kui närvitseda liiklusummikutes.

    Niisiis, mida „kuuritöö“ tegelikkuses endast kujutab ja kas see võib olla midagi teie jaoks? Järgnevas artiklis vastame mõnedele teie küsimustele.

    Aiakontor versus töökohakontor – kumb kumba oma plussidega üle kaalub?

    Kui teil juba on aiakontor, siis teate, kui kiiresti olete igal hommikul oma laua taga tööl, ja kui peate igal hommikul tööle sõitma, teate ka, kui närvesööv ja aeganõudev on teekond läbi tiheda liikluse. Seega on arvatavasti selge, kumb variant sellest aspektist etem on.

    Tehnoloogia täiustudes suudavad paljud saada suure töökoormusega hakkama vaid sülearvuti ja WiFi koduse lairibaühenduse abil. Tänu ajasäästule ning suuremale motiveeritusele võib teie põhikontoris töötav ülemus olla avatud ettepanekutele, mis puudutavad teie soovi ja võimalust teha vähemalt osa tööst ära oma aiakontoris. Paljud ametid võimaldavad töötada kodus – vähemalt osaliselt –, kus õhkkond on lõõgastavam ja nädalavahetusel võib teha tööd mugavalt just endale sobival ajal.

    Neile, kes juba töötavad kodus, pakub isikliku aiakontori ehitamine sageli suuri eeliseid võrreldes töötamisega firma ruumides. Sellega seoses aga on peale küsimuse, kust leida ruum, mis vastaks kõikidele vajadustele, veel üks, olulisemgi küsimus: kuidas saavutada konstruktiivseks tööks tarvilik keskendumisvõimalus ja privaatsus?

    Aiakontor aitab vabaneda loovtöö kahest suurimast vaenlasest: mürast ja tähelepanu hajutavatest asjaoludest. Seega on aiakontoris igatahes soodsam töökeskkond kui teisi töötajaid täis kontoriruumis kusagil linnas. Ja veel: tulgu ukse taha olgu postimees või kuller, abikaasa, lapsed, lemmikloomad või kolleegid või isegi ülemus – igaühel neist on küll omad ja õigustatud mured, kuid teie kontorimajake on teie kindlus.

    Oma aiakontori võite sisustada ja seda kasutada just nii, nagu teil tarvis

    Terrassiga aiamajas saab vastu võtta äripartnereid; kui ehitis soojustada, saab seda kasutada aastaringselt. Kui soovite ehitada sisse tualeti, on ilmselt võimalik ühendada kanalisatsioonitoru elumaja tualettruumiga. Korraliku soojustuse korral saab paigaldada nii kütte kui ka konditsioneeri.

    Majast saab tuua elektri- ja telefoniliini ning veetorustiku. Mis puutub sisekujundusse, siis teil on ju vabadus sisustada oma kontor viisil, mis kõige paremini sobib teie ja teie tegevusega.

    Te võite lasta oma tööruumi mugandada ja isikupärastada tellimustööna, vastavalt teie vajadustele ja nägemusele. Seega – ükskõik milliseid kompromisse olgu värvide, materjalide, disaini või stiili osas te oma peamajas ka olite sunnitud tegema, siin on teil siiski täielik vabadus.

    Oma isiklik aiakontor – kuidas teha see õigesti

    Põhimõtteliselt on kaks varianti: te võite muuta olemasoleva aiamajakese kontoriks või siis investeerida uude ehitisse. Kui otsustate kasutada olemasolevat hoonet, sõltub töömaht sellest, kuidas see on eelnevalt sisustatud. Näiteks soojustus, küte ja õhukonditsioneer – kas need on juba olemas või tuleb paigaldada. Samamoodi on lood elektri ja veega, kui leiate, et vesi on vajalik.

    Majas oleva WiFi levi saab laiendada lihtsa WiFi lisaruuteri abil, mis ühendub teie olemasoleva WiFi võrguga ja laiendab signaali ulatust. Ruuter tuleb ühendada elektrivõrku kohas, kus see on aiakontorile kõige lähemal, et signaal ulatuks õiges suunas.

    WiFi ruuteritel on suhteliselt väike ulatus – umbes 30 m, seepärast peate oma aiakontorisse, kui see asub majast kaugemal, näiteks paigaldama täiendava ruuteri.

    Teisest küljest, kui teil juba on hästi funktsioneeriv aiaehitis, siis arvatavasti kasutate seda nagunii. Sellisel juhul tähendaks selle ümberehitamine kontoriks sisuliselt ruumikaotust. Seepärast on paljudel juhtudel ilmselt mõistlikum ehitada siiski uus aiakontor. Õnneks oleme juba projekteerinud üsna mitmed erineva suuruse ja sisustusega aiakontorid, nii et võite neid meilt tellida.

    Neli lihtsat sammu uue aiakontori ehitamiseks

    Esimesed sammud aiakontori ehitamisel on loomulikult samad mis ükskõik millise muu aiahoone puhul.

    1. Esimene samm: Kavandamine
      Aiamajade puhul, mille ehitisealune pind jääb alla 20 m², puudub ehitusloa taotlemise nõue. Vajalik on vaid naabri nõusolek ja tuleohutusnõete täitmine (kahe ehitise vahel peaks olema vähemalt 8-meetrine vahemaa). Soovi korral võite teavitada kohalikku omavalitsust ja kanda aiamaja registrisse. Vajalikud joonised saate koos ostetud aiamajaga.

      20-60 m² suuruse ehitisealuse pinnaga aiamajade puhul tuleb kohalikule omavalitsusele esitada ehitusteatis koos ehitusprojektiga. Selle toimingu tegemiseks peate pöörduma kohalikku omavalitsusse ning lisaks tehase poolt saadud majaplaanidele on vajalik ka maja asukohaplaan, mille saate tellida arhitektuuribüroost.

      Antud info põhineb 01.07.2015 kehtima hakanud ehitusseadustikul. Vältimaks ehitusseadustiku ja selle võimalike muudastustega seotud arusaamatusi, on alati hea konsulteerida spetsialistiga oma kohalikust omavalitsusest.

    2. Teine samm: Korralik vundament
      On võimalik osta aiakontoreid, mis on projekteeritud nii, vundamenti polegi tarvis, kuid kui mõelda majakese kaitsmisele maapinna niiskuse ja tugevate tuulte eest, ei saa midagi vastu korralikule vundamendile, millel on süvaosad ankurdamiseks ja lamedetailid veekaitseks. Nagu iga teinegi puidust aiaehitis, on ka kontorimajake vastupidav ja teenib teid kaua, kui see asub maapinnast pisut kõrgemal, vundamendil, nii et on kaitstud pinnaseniiskuse ja külgvihma eest.
    3. Kolmas samm: Aiakontori püstitamine
      Kui tellisite kokkupandava aiakontori, võite selle püsti panna ise, või kui ehitustöö pole teile jõukohane, siis tellida mõnest firmast mehed, kes töö ära teevad. Sageli pakuvad tootjad pakette, millesse kuulub ka aiakontori püstitamine.
    4. Neljas samm: Sisseseade, mööbel ja interjöör on nüüd täiesti teie otsustada
      Tehke see koht, kus armastate olla, nii et teie tööd mõjutavad „head võnked“.

    Aiakontori maksumus varieerub olenevalt asjaoludest

    Muidugi on oluline see, kui palju tööd te tahate ja suudate ise ära teha. Aiakontoriks sobivad puitehitised – olgu see siis aiamajakese stiilis, kuus- või kaheksanurkne, terrassiga või ilma, või spetsiaalselt aiakontoriks kavandatud – maksavad umbes 2500 – 6000 EUR. Vundamendile võib kuluda 200 – 2000 EUR, olenevalt suurusest ja tüübist ning sellest, kui palju te selle juures oma kätega teete. Seadmed, soojustus, küttesüsteem, elementaarsed asjad nagu elektrijuhtmestik jne, samuti mööbel sõltub muidugi suuresti teie valikutest.

    Võite mõelda, et see on ju suur väljaminek lihtsalt selleks, et tööd teha, seega sõltub otsus sellest, kui pikalt te ette mõtlete ja millised on alternatiivid. Kontoriruumi või töökojapinna üürimine kusagil pluss sõidukulud teevad aga mõne aasta jooksul kokku summa, mis ületab investeeringu aiakontorisse.

    Ja veel üks aspekt – hea aiakontor võib suurendada teie kinnisvara väärtust kuni 5% ja see on kinnisvaraturul selge eelis, kui müügivajadus tekib.

    Ning lõpetuseks: kuidas mõjub teie uus aiakontor teile endale, teie tööjõudlusele, loovusele, iseseisvusele, tervisele ja mainele? See on teie enda teha.

    Scroll Top