Aiamaja kui kodukontor

Aiamaja kui kodukontor

Kodus töötamine – näiteks kodukontoriks kohandatud aiamajas – on teatud elukutsete puhul olnud alati tehtav, kuid alates koroonakriisi algusest on see väga paljudele ainuke võimalus oma ettevõtlust jätkata. Need, kes ei uskunud, et infotehnoloogia võiks nii kaugele areneda, said ninanipsu – tänu telefoni- ja internetiühendusele on nüüd võimalik teha tööd mis iganes asukohas. Firmade juhid avastavad, et tänu tühjadele kontoritele on kulutused väiksemad. Kulusid ja eelkõige närve säästavad ka töötajad, kes selle asemel, et hommikul vara üles tõusta, korralikud kontoririided selga ajada ja läbi liiklusummikute tööle rühkida, võivad tund aega hiljem ärgata ning pidžaamas arvuti taha istuda.

Enamik inimesi peab esialgu siiski veidi pingutama, et leida optimaalseid tingimusi kodus töötamiseks. 

Töötamiseks on vaja kohta ja ruumi

Tänapäeval oleme elektroonilisel teel iga kell kättesaadavad, kuid see ei tähenda automaatselt, et igal pool on võimalik tööd teha. Meil on vaja kirjutuslauda, korralikku klaviatuuri kirjutamiseks, kappi dokumentide ja failide jaoks, ruumi, kus saaks kohtuda klientidega jne. Väga oluline on leida koht, kus on võimalik keset igapäevast kodust elu häirimatult töötada. Siit saavadki paljud probleemid alguse: pärast esialgset improvisatsioonifaasi selgub, et nurgake elutoas või magamistoas ei ole optimaalne töökeskkond, kuid elamises ei ole ühtegi tühja ja kasutamata tuba. Siinkohal on meil teile suurepärane lahendus: seadke oma vajadustele ja töö spetsiifikale vastav kodukontor sisse selleks sobivas aiamajas. Kuidas seda teha, seletame teile kohe.

Aiamaja annab majapidamisse palju lisaruumi

Aiamaja on hoone, mida saate kasutada kõikvõimalikel eesmärkidel, olgu siis panipaigana, kuurina, külalistemajana või kontorina. Kui teil on olemas aed, siis on kõik väga lihtne. Vastasel juhul on ehk võimalik rentida naabrite või tuttavate aias väikest maatükki, kuhu saaksite püsti panna oma aiamaja.

Küte võimaldab aiamaja kasutada ka jahedamate ilmade ajal

Aiamaja on lihtne, kuid elukõlbulik hoone. Puit ehitusmaterjalina tekitab ruumides hubase ja tervisliku sisekliima, hoiab õhku puhtana, mõjub hästi temperatuuri ja niiskuse tasakaalule.

Aiamaja kui kodukontor

Soovi korral on enamikule meie mudelitest võimalik tellida lisaks katuse- ja põrandasoojustuse komplektid. Puit on iseenesest suurepärane soojusisolatsioonimaterjal, kuid kui soovite oma aiamaja kasutada kontorina ka külmemal ajal, siis küttekulude vähendamiseks oleks lisasoojustuse paigaldamine väga mõistlik.

Loomulikult võite leida ka ise lahendusi, kuidas oma maja veel soojuskindlamaks muuta. Mõelge läbi üldine kontseptsioon, kuidas te soovite maja kütta. Professionaalne abi pole seejuures ilmtingimata vajalik. Võite katsetada eri meetodeid ja hiljem vastavalt vajadusele midagi muuta või reguleerida. Enamiku küttekehade puhul on täpselt kirjas, kui suurte ruumide kütmiseks nendest piisab.

Kui aiamaja asub keskküttega elumaja läheduses, siis ehk oleks võimalik kütet korralikult isoleeritud küttetorude abil majade vahel jagada. Isegi kui sellisel viisil tekib soojuskadu, siis võibolla on temperatuur just paras põrandakütte jaoks aiamajas?  

Milline on aiakontori elementaarne varustus?

Kütmisvõimalus on üks olulisemaid eeltingimusi, et saaksite ennast oma aiamajas hästi tunda. Mis oleks veel hädavajalik, et võiksite maja kontorina kasutada?

 • Elekter
 • Valgustus
 • Telefon
 • Internet
 • Valikuline: vesi ja kanalisatsioon

Elekter on loomulikult esmavajalik, et saaksite üldse midagi teha. Ilma selleta poleks teil ei valgust, ega saaks te kasutada oma arvutit. Kui soovite elektri abil kütta, võib olla vajalik võimsam elektrikilp. Võiksite kasutada soodsama hinnaga öist elektrit, et oma kulusid vähendada.

Elektri- ja kanalisatsioonitööd on parem jätta ekspertide hoolde. Oma aiakontorit rajades üritage algusest peale kõik väga täpselt ette planeerida. Nii saate juba vundamenti ehitades paigaldada logistilised ühendused täpselt sinna, kus teil neid hiljem vaja läheb.

Aiamaja kui kodukontor

Ergonoomiline töökeskkond aitab teil töötulemusi parandada

Kuna teil on omale aiakontorit kujundades vabad käed, siis on see ainulaadne võimalus teha ruum iseenda jaoks optimaalselt mugavaks, nii et tunnete ennast seal hästi ka pikemat aega viibides ja teie professionaalne jõudlus on maksimaalne. Olulised võivad olla näiteks järgmised aspektid:

 • Kontorimööbel
 • Valgustus
 • Temperatuur
 • Õhuniiskus
 • Müratase
 • Ekraani suurus
 • Ekraani kaugus
 • Meeldiv keskkond / sisustus

Kuna paljud inimesed istuvad arvuti taga igapäevaselt väga pikka aega, siis on oluline kasutada ergonoomilist, dünaamiliselt reguleeritavat kontoritooli. Ekraani suurus peaks olema minimaalselt 22″-24″ ja kaugus silmadest vähemalt 50-70cm. Silmad võiksid olla ekraani ülaosaga ühel joonel või sellest veidi kõrgemal. Laud on istme kõrgusest 19-28cm kõrgemal ja käed vajavad klaviatuuri ees vähemalt 10cm tugipinda.

Optimaalne temperatuur ruumis on umbes 22 °C ja õhuniiskus peaks olema vahemikus 40-60%.

Oluline iga ameti jaoks: Valgustus

Loomulik päevavalgus on oluline tegur, et oleksime oma tööd tehes erksad ja kontsentreeritud. Valige aiamaja, millel on avarad maast laeni aknad ning sättige oma kirjutuslaud ja istumisasend nii, et valgus paistaks külje pealt. Kui loomulikku valgust pole piisavalt, siis on korralik, funktsionaalne ja ere lamp hädavajalik. Valige lambile külmemat tooni kiirgav pirn – see aitab teil tööd tehes kauem keskendunud püsida.

Korralik sisustus tekitab heaolutunde

Kasutage võimalust ja sisustage oma aiakontor nii, et te seal ennast tõeliselt mõnusalt tunneksite. See saab peegelduma ka teie töötulemustes. Täpselt teie soovidele ja vajadustele loodud kontor annab teile värsket motivatsiooni ja teie karjäärile uut hoogu juurde.

Lisa kommentaar