Selle asemel, et veeta rutiinseid õhtuid ja nädalavahetusi kodus, võib ehitada omale hoopis aiamaja, mis võimaldab rohkem ära kasutada aeda ning mis tänu seal veedetud ajale on üks lihtsamaid ja taskupärasemaid viise teha oma pereelu lõbusamaks ja nauditavamaks. Grillimine ning värskes õhus einestamine, tünnisaunamõnud, piljardimäng, kerge trenn või miks mitte kodune saun – need on vaid üksikud head näited, milleks oma tagaaeda kasutada.
Parim viis see projekt käima saada, on kõik pereliikmed kokku koguda, rääkida oma plaanist ning kõigi soove arvesse võttes valida maja mudel, mis vastaks võimalikult paljudele teie soovidele.
Puidust aiamajade üheülbalise väljanägemise aeg on ammu möödas. Kui heidate pilgu erinevate tarnijate poolt pakutavate majade rohkusele, näete kohe, et valikust leiab palju suurepäraseid disaine, vanakooli standardlehtlatest kuni kaasaegsete ülimodernsete majakesteni. See muudab muidugi ka planeerimise palju põnevamaks.
Kui aiamaja on välja valitud ja te teate, kui suur see saab olema, on vajamineva pinna välja arvutamine palju hõlpsam. Seejärel tuleb hoolikalt mõõta ära aed. Nii võite olla kindlad, et teie disain sobib teie aeda ning on vastavuses ka selle mõõtmetega. Me soovitaksime nõu pidada kohaliku ehitisregistriga ning uurida ehitusmäärusi enne maja tellimist. Seadused võivad piirkonniti erineda ning annavad üldjuhul juhtnöörid piirkõrguse, -suuruse ja ehitise aias paiknemise kohta. Ehitisregistrit ei tasu karta, pigem annavad nad hea ülevaate, mida te oma aeda üles panna tohite. Nad on üldjuhul väga abivalmid ning samuti leiab palju kasulikku infot nende kodulehelt.
Üks oluline tingimus on teie aiamaja eluiga ja selle kasutamisperiood aasta lõikes. Mõlema puhul seisneb vastus maja seinte paksuses ja uste ning akende klaasimises. Kui otsite ehitist, mis peaks vastu järgmised 10-15 aastat või enamgi ja mida te plaanite kasutada läbi terve aasta, ei tohiks te kindlasti valida seinu, mille paksus jääb alla 44 mm ning mille akendel puudub topeltklaas.
Enim tellitud seinad korraliku aiamaja puhul jäävad 44 mm ja 58 mm vahemikku. Suuremate puitmajade puhul, kust leiab piljardi- või lauatennisesaalid ning muud suuremad ruumid, on see üldiselt 70 mm (alates 20 m2). Kui kavatsete kasutada oma maja külmematel kuudel, on vaja mõelda ka soojustamisele, valgustusele ja küttele, mida kõike annab korraldada üsna lihtsalt ilma suuremate väljaminekuteta.
Umbes sama populaarsed on ka 28-34 mm seinapaksusega ruumid ja neil ei ole midagi häda. Vaja on vaid meeles pidada, et õhemad seinad lasevad enam külma läbi, nad ei ole nii vastupidavad ning seega ei kindlusta sama pikka eluiga. Sellised aiamajad on oluliselt odavamad, kuigi väljanägemiselt ei erine nad nii väga teistest.
Tulles tagasi veidi igava, kuid äärmiselt olulise tehnilise küsimuse juurde maja suuruse ja väljanägemise kohta, siis on oluline teada, et suurem osa tarnijatest teeb standard-disainidele vajaduse korral muudatusi. Võite tavaliselt muuta maja suurust, akende stiili või nende asukohta, lisada ning lasta eemaldada detaile. Taolised muudatused lisavad hinnale tavaliselt 10-15% ning pikendavad tarneaega, kuid võimaldavad teil omale tellida täpselt sellise puidust aiamaja, millest unistate.
Ülalmainitud nõuanded peaksid teil aitama soetada parima võimaliku ja teie nõuetele vastava aiamaja. Pärast ostu sooritamist on veel vaid paar pisiasja, mida peaks silmas pidama.
Aiamaja võib ehitada vaid korralikule vundamendile. Tsemendist alused on üks populaarsemaid valikuid ning sobivad pea iga ehitise juurde. Mujal maailmas kogub kuulsust Rapidpads, mis on hea alternatiiv, peamiselt oma tsemendist 2-3 korda odavama hinna, paigaldustööde kiiruse ja mugavuse ning baasi enda vastupidavuse, usaldusväärsuse ja turvalisuse tõttu.
Aiamajade kokkupanek on sarnane hiigel-legoklotsidega mängimisega! Ehitamine seisneb põhimõtteliselt selle komponentide kokku ühitamisest. Kui olete kogenud isetegija või teil on kasvõi üks taoline tuttav, ei tohiks maja ehitamine võtta rohkem kui 2-4 päeva. Muul juhul on mõistlik tellida omale monteerimisteenus oma tarnijalt või palgata kohalik ehitaja. Meie omalt poolt soovitame mitte ise proovida, kui te pole endas täielikult kindel, kuna konstruktsioonivead võivad rikkuda lõpptulemust, lühendada aiamaja eluiga ning tühistada ehitise garantii. Maja soojustamist on mõistlik teha samaaegselt kokkupanekuga, eriti kui põrandasoojustus asetseb põrandalattide all. Katuse ja põranda soojapidavaks tegemine on kõige olulisem, eriti kui kavatsete kasutada oma aiamaja aastaringselt.
Pärast maja kokkupanekut on hea katta ta puidukaitsevahinediga, et kaitsta ta puitdetaile kõdunemise ja hallituse eest ning samas muuta ta omanäoliseks teie lemmikvärvidega. Hästi valitud värvid ja kaunistused võivad anda üldilmele palju juurde.
Elektri sisse toomise eest teie uude aiamajja peaks kindlasti hoolitsema paberitega elektrik.
Kui kõik ülalmainitu on lõpule viidud, on teil lõpuks valmis aiamaja, mis on hästi kaitstud ka ilmaolude eest, ning te võite nautida kvaliteetaega oma armastatud perega.
Me loodame väga, et eelnevad näpunäited olid teile kasulikud.